Menu

İyi bir mangal nasıl yapılır

mangal

Havalar ısınmaya, ağaçlar çiçek açmaya başladığında hepimiz kendimizi dışarı atmaya başlarız. Kültürümüzdeki en belirgin eylemlerimizden biri olan mangal keyfi, bu havalarda çok daha fazla yapılır duruma geliyor. Peki, iyi bir mangal nasıl yapılır? İşte, size bazı bilgiler;

mangal yapmak

İyi bir mangal yapmak için, ilk önce kaliteli saçtan imal edilmiş, kenarları delikli bir mangal seçmelisiniz. Mangalın daha verimli yanabilmesi için borulu olması, ateşi körüklemek için özel hazırlanan yelpaze gibi bir malzeme mutlaka şart. En önemli olan ise, iyi kalite bir mangal kömürüdür.

mangal keyfi

Mangal kömürünü yaktığınız zaman, kömürü iyice kor haline getirmeli ve mangala tam olarak yaymalısınız. Pişirme işlemine geçmeden, mangalın ısısını çok iyi ayarlamalısınız. Kömürün zararlı salınımlarını önlemek için bir miktar tuz serpebilirsiniz. Mangalın üzerindeki ızgarayı yağlarsanız, pişirdiğiniz malzemelerinizin yapışmasını da engellemiş olursunuz.

mangal yapma

Sağlıklı bir mangal yapmak için, eti ya da tavuğu ateşten yaklaşık 10-15 santim kadar yukarıda pişirmelisiniz. Kömür tozu ete ya da tavuğa yapışmayacağından kanserojen maddelerden de sakınmış olursunuz.

iyi mangal yapma

Sağlığınıza önem veriyorsanız, fazla yağlı olmayan, önceden terbiye edilmiş ve bol sebze kullanarak iyi bir mangal yapabilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.