İştahı kesen yiyecekler, tok tutan besinler
Menu

İştahı kesen yiyecekler, tok tutan besinler

tok tutan acıktırmayan gıdalar

İştahı kesen yiyecekler, tok tutan besinler sayesinde yapılan diyetlerin çok daha başarılı olması yanı sıra, şeker ve tansiyon hastalarında az yemek yiyerek hastalıklar kontrol altına alınabiliyor. Uzmanlar, bazı besinlerin metabolizmayı hızlandırdığı ve iştah keserek, tok tutuğu konusunda hem fikirler. İşte, iştahı kesen yiyecekler, tok tutan besinler ;

tok tutan besinler

Yumurta

Yumurta bilinen en güçlü protein kaynağıdır. Üstelik, vücuda alınır alınmaz, protein ayrıştırılır ve hemen kullanılır. Bu nedenle, tok tutma özelliği yüksektir. Sabahları 1 tane haşlanmış yumurta tüketmek, gün içinde acıkmanızı yavaşlatır.

Kırmızı acı biber

Acı biber içinde bulunan kapsaisin kimyasalı, metabolizmayı hızlandırırken iştahı düşürür. Bu nedenle kırmızı acı biber, yemeklere, salatalara mutlaka eklenmelidir.

Yeşil çay

Antioksidan etkiye sahip olan yeşil çayın günde 1-2 bardak kadar tüketilmesi öneriliyor. Metabolizma hızı hızlanırken, vücut içinde bulunan zehirli maddelerde atılmaktadır. Yeşil çayın, yağ yaktığı konusunda uzmanlar hemfikirler.

Badem

Aslında içinde bol yağ olan badem, omega3 içerdiğinden çok sağlıklıdır. Kalp sağlığı, damar sağlığını koruyan badem, beslenme programında olursa kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar.

Sirke

Sirke içinde bulunan asetik asit, sindirimi yavaşlatır. Böylece tokluk süreniz artar. Kan şekeri hızla yükselmeyeceğinden kendinizi tok hissedersiniz. Salataları kesinlikle sirke ile yemeye gayret gösterin.

Tarçın

Tarçının kan şekerini düşürdüğü bilinmektedir. Daha uzun süre tok kalmak için günde yarım çay kaşığı kadar tarçın mutlaka tüketilmelidir. Tarçını, suya ve salatalara ekleyerek kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı

Metabolizma zeytinyağı ile destek alır ve kilo vermek kolaylaşır. Bu nedenle, zeytinyağı mutlaka tüketilmelidir.

Salata

Sebzeler içerdikleri yoğun posa nedeni ile midede fazla yer tutarlar. Bu nedenle hem hızlı doyarsınız hem de uzun süre tok kalırsınız. Bol ve büyük kaseler halinde salata tüketmek kilo vermeye yardımcıdır.

Etli, sütlü ve yumurtalı çorbalar

Çorbalar, hızlı doymanızı sağlarlar. Protein açısından yoğun olan çorbalar, hem sizi tok turalar hem de metabolizmayı hızlandırırlar. Çorbalar, içilmeye başlandıktan hemen sonra midede kuvvetli basınç yaratırlar böylece kendinizi daha tok hisseder ve daha az yemek yersiniz. Yemeklerden önce çorba içmek bu nedenle çok önemlidir.

Peynir

Bir protein kaynağı olan peynir, iştahı azaltır. Kalsiyum içerdiklerinden kilo vermeye yardımcıdır. Diyet yapanların kalsiyum alması azalırsa, kilo verme zorlaşır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.