İşsizlik maaşı nasıl alınır
Menu

İşsizlik maaşı nasıl alınır

İşsizlik maaşı, Mart 2002’de uygulamaya konulan iş yasasının 4447. maddesiyle düzenlenmiş olan SGK ödeneğidir. İşsizlik maaşı adıyla bilinen bu uygulama, aslında işsizlere yönelik uygulanan SGK’nın bir ödeme koludur.

İşsizlik maaşını kimler alabilir

Çalışmakta olan bir işçinin, işsiz kaldıktan sonra maaş hakkından yararlanabilmek için başvuruda bulunması için kendi yeteneksizliği, çalışmak istememesi, sağlık sorunu gibi konuların dışında yani bireysel durumlardan dolayı olan sebepler dışında, herhangi bir nedenden işsiz kalması gerekmektedir. Detayları kanunla belirlenmiştir. İşten ayrılma nedeninin, işveren tarafından İŞKUR belgesiyle hazırlanması ve bir kopyasının İŞKUR’a verilmesi gerekmektedir. Diğer bir önemli nokta ise; işçi çalıştığı işten kendi isteği haricinde ayrılsa da 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle, 3 yıl süreyle bir işyerinde sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. İlave olarak, işçi en son çalıştığı yerde minimum 3 ay sigortalı çalışması gerekir. Diyelim ki işçinin çalıştığı firma iflas etmiş ve kapanmışsa, herhangi bir ayrılma sebebi aranmaksızın işsizlik maaşı alma hakkına sahiptirler. İflas eden firmaların sahipleri de işleri olmadığı için işsizlik maaşı alabilmektedirler.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

Herhangi bir iş kolunda sigortalı çalışan herkes, hangi yaşta olursa olsun işsizlik maaşı almaya hakları vardır. İşveren tarafından düzenlenen belge ile uygun görüldüğünde, uğradıkları gelir kaybı göz önüne alınıp, işsizlik maaşı hesaplaması yapılmaktadır. Yapılan hesaplamalar neticesinde bir ödeme düzeniyle kişinin gelir kaybı karşılanmaktadır.

İşsizlik maaşı başvurusu

İşsizlik maaşı için başvurular, gerekli şartlara sahip olanlar, işlerinden ayrıldıkları tarihten itibaren 30 gün içinde belgeleriyle SGK’ya başvurmaları zorunludur. Şahsen başvuran kişiler, nüfus cüzdanlarıyla müracaat edebilirler. İnternetten yapılan başvurularda T.C kimlik numarasının girilmesi yeterlidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.