İş görüşmesinde iyi ilk izlenim nasıl verilir
Menu

İş görüşmesinde iyi ilk izlenim nasıl verilir

iş baş

İş görüşmelerinde genelde işe alımda profesyonelleşmiş, psikolojiden davranışlarınıza kadar eğitim almış İnsan kaynakları çalışmaktadır. Bu nedenle bir mülakatta sizi her yönünüzle inceleyecek ve ona göre seçim yapacaklardır. Konusunda uzman bir İK müdürü ile yaptığımız konuşma neticesinde, ilk görüşmede iyi izlenim nasıl verilmelidir ?, sorusunun cevabını aradık ;

iş1

İnsan kaynakları yöneticileri, görüşmelerde ilk 7sn.’nin öneminin çok büyük olduğunu söylüyorlar. Bu ilk 7 sn.’de içeri girer, el sıkar ve oturursunuz. Bu ilk izlenimdir. Bu süre içinde karşınızdaki insana, kendine güvenen, ciddi ve dolu bir insan imajı yaratabilirsiniz. Karşınızdakinin elini kavrayarak sıkmak, yüzünüzde tatlı bir gülümseme ve kibarca oturmak çok önemlidir.

iş2

Kıyafetlerinizde ölçülü, vücut dilinizin ciddi, mantıklı ve kontrollü olması ikinci adımı oluşturuyor. Dik oturmak, karşınızdakinin gözlerinin içine bakarak konuşmak, elleri çok kullanmamak gerekiyor. İK uzmanları, görüşmelere gelen insanlarda psikolojik olarak, kaygı yaratabildiklerini söylüyorlar. Bu noktada telaş yapmamak çok önemlidir.

iş3

İk uzmanları, erkeklerde sakalsız ve bıyıksızların, kadınlarda ise hafif makyajlı , kilotlu çorap, etek giyenlerin tercih edildiğini söylüyorlar. Dövmeler, piercing’ler gösterilmemelidir. Tırnakların ve ellerin bakımlı olması çok önemlidir. Çünkü, eller en fazla dikkat edilen yerlerdir.
One Response
  1. Mehmet ÇOBAN Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.