İntihar ve intihar nedenleri, istatistiksel sonuçlar
Menu

İntihar ve intihar nedenleri, istatistiksel sonuçlar

intihar etme

İntihar etmek, kişinin kendi yaşamına son vermesi olarak bilinir. İntihar etme oranları dünyamızda hızla artmaktadır. Ülkemizde en fazla 15-24 yaş arasında intihar vakası yaşanır. En az görülen intihar vakaları 75 yaş üzeridir. İşte, intihar nedenleri ve istatistikler ;

intihar vakaları

İntihar istatistikleri

Yapılan araştırmalarda çocukluk çağında yaşanan depresyonların ilerleyen yaşlarda intihar olaylarını tetiklemesi ortaya çıkmıştır. Ergenlik döneminde artan intihar vakaları ise, günümüz dünyasında olan psikolojik stres ile bağlantılıdır. Çünkü günümüz ergenlerinin hayatı  20-30 yıl öncesi ergenlerin hayatından farklıdır.

Yapılan araştırmalarda genç erkekler ile evli olan erkeklerin evli olmayanlara göre daha çok intihar girişimi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda, intihar olayları mevsimsel değişimlere uğramaktadır. Bahar ve yaz ayları intiharları arttırır. Yapılan istatistiklerde, silahla kendini öldürme erkekler arasında artarken, daha az şiddet içeren ilaç ile intihar vakaları kadınlar tarafından uygulanıyor. Fakat, ölümle sonuçlanan intihar girişimleri erkeklerde daha fazladır.

İntihara kalkan erkeklerin %37’si psikiyatrik sorunlar, 13-25 yaş arası gençlerde orta sosyo ekonomik durum saptanmıştır. İntihar vakalarının neredeyse yarısı parçalanmış aile çocuklarıdır.

İntiharın ipuçları nelerdir?

Baba tarafından terk edilme, alkolizm, düzensiz iş ve aile yaşamı, ölümcül hastalıklar, büyük zorluklar, ruhsal bozukluk, ölüm riski taşıyan ilaç kullanımı, son 6 hafta içinde duygusal ilişkileri kesme, cinsellikten soğuma, günlük işlere ilgisizlik, sevilen eşyaları dağıtma, ölüm konulu konuşmalar, mutsuzluk, olumsuzluk ve karamsarlık, umutsuz konuşmalar olarak sayılabilir. Burada sayılan maddeler intihar düşüncesi olan kişilerin intihar öncesi yaptığı veya hissettiği duygulardır. Genelde insanlar, biyolojik, sosyolojik, psikolojik, coğrafik ve felsefik nedenler ile intihar girişimi yaparlar. En yoğun risk grubu genelde depresyonda olan hastalardır. Çaresizlik ve çözümsüzlük duyguları ile intihara zemin hazırlanır.

İntihar nedenleri nedir?

Cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, göçler, anne ve baba uyumsuzluğu, ruhsal bozukluklar, saldırganlık, madde bağımlılığı, şiddete eğilim, düşünce sorunları, stres, umutsuzluk, mükemmeliyetçilik, başarısızlık, aile parçalanması, işsizlik, aile içi şiddet, ayrılıklar, kayıplar, bekarlık, kişi,lik bozukluğu, iklimler, depresyon olarak sayılabilir. Yapılan araştırmalarda ailenin kişiye yaptığı destek, intiharı engellemektedir. Bazen, kişi ailesinden destek alsa bile bunu algılayamadığından intihara sürüklenir. Bu nedenle ailenin desteği çok önemlidir. Uzmanlar, bu tarz durumlarda kişinin hemen bir psikolojik destek alması gerektiğini savunuyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.