Menu

İnternet nedir, nasıl çalışır

internet

İnternet kelimesi, İngilizce karşılığı uluslar arası ağ manasına gelen İnternational Network kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Bunun açılımı ise, bütün dünya geneline yayılan ve bilgi paylaşımı için birbirleriyle bağlantılı olan bilgisayarlardan oluşan bir ağdır.

internet nedir

Uluslar arası bağlantıya sahip bu iletişim ağının merkezinde yüksek hızlarla birbirlerine bağlı ve devamlı çalışan bilgisayarlar bulunmaktadır. İnternet ağına bağlanabilmek için bir internet servis sağlayıcısına ihtiyaç vardır. Bağlantı gerçekleştirildiğinde, bağlandığınız bilgisayar üzerinden dünyanın her yerindeki internet üzerindeki bilgisayarlarla konuşulabilmektedir.

internet ağı

İnternet üzerinde aradığınız bilgilere ulaşmak için, bilgilerin depolandığı bilgisayarlara ve bunların olduğu bilgisayarların alanlarına ulaşabilmek için birer adres gerekmektedir. Her bilgisayarın olduğu gibi sizin bilgisayarınızın da bir adresi bulunmaktadır. İnternet servis sağlayıcısına bağlanıldığında, aslında bir sunucu bilgisayara bağlanılmaktadır. Bu sunucu, bağlantı kurulurken kullanıcı adı ve şifreye göre xxx.171.195.136 gibi bir internet protokolü no’sunu pc’ye atamaktadır.

internet sunucular

Bu karmaşık sayıları akılda tutmak zor olduğu için, bu sayıları daha kolay anlaşılır ve hatırlanır yapmak DNS yani alan adı sunucuları sayesinde mümkün olmaktadır. Örneğin www.mailce.com adresi yazıldığında, alan adı sunucusundan evvel IP no’ya bakılır ve bu no’da bulunan web sayfası, atanmış olan IP adresi üstünden web tarayıcısına gönderilir. Bu sayede o web sayfası doğru bir şekilde görüntülenmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.