Menu

İnanılmaz özellikleri olan kuşlar

kuşlar

Yeryüzünde yaşayan kuşlar daima insanlara uçmak için bir ilham kaynağı olmuşlardır. Uçmak kuşlarda hep aynı sistem ile çalışır fakat, en uzağa uçanlar, en derin dalış yapanlar veya en yükseğe çıkanlar hep farklı tür kuşlara aittir. İşte, inanılmaz özellikleri olan kuşlar ;

gökdoğan

Bir dalış pilotu, Gökdoğanlar ;

Gökdoğanlar, en yüksek hızla dalış yapabilen kuşlardır. Yaklaşık 242 mil hız ile dalış yapabilirler. Altın kartallar, 200 mil hız ile arkalarında kalır. Yapılan incelemelerde, bu hıza çıkmak için Gökdoğanlar yerçekimi kuvvetini kullanmaktadır.

gri albatros

Yatay hız pilotları, Gri başlı Albatroslar ;

Guinness Rekorlar Kitabına göre, Gri başlı Albatroslar dünyanın yatayda en hızlı uçan kuşlarıdır. Bir fırtınada, 8 saatte 79 mil uçabilen bu kuşlar dünya rekoru sahibidir. Hızı ile diğer aday, altın kartaldır.

su çulluğu

En hızlı uzun menzil pilotu, Büyük su Çulluğu ;

Büyük su Çullukları hakkında yapılan bir araştırmada, kuşlara vericiler yerleştirildi. Kuşlar, iki gün içinde Alt Sahra yani Afrika’ya İsveç’ten gittiler. Herhangi bir mola vermeden 60 mil ortalama hız ile, yaklaşık 4.200 kilometre yol kat ettiler. Bu uzun uçuşa çıkmadan önce, kilolarını yaklaşık 2 katına çıkardılar. Bu nedenle en hızlı uzun menzil uçan kuş olarak bilinirler.

sumru

Uzak yıllık göç yapanlar ; Arctic Sumru ;

Bu kuşlar her yıl kutup göçleri yaparlar. Yaklaşık 44 bin mil her yıl yapabilen bu kuşlar, Hollanda’dan Grönland’a ve Antartika’daki  Weddell bölgesine göç ederler. Bu kuşlar hayatları boyunca bir milyon mil yaparlar böylece en uzun yol yapan kuşlardır.

kızıl akbaba

En yüksek uçan kuşlar, Ruppell Kızıl Akbaba ;

Nesli tükenmekte olan Kızıl Akbaba’lar, şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek uçan kuşlardır. Bu kuşlar 37 bin feet yüksekliğe çıkabilirler. Bu yükseklik, uçakların çıkabildiği ve oksijen azlığı nedeni ile insanın çıkamadığı bir noktadır. Bu kuşların kanlarında olan hemoglobin bu irtifada oksijen üretir bu nedenle hiçbir sıkıntıları olmaz.

sinek kuşu

En hızlı kanat çarpan kuş, Yakut Boğazlı Sinek Kuşu ;

Yakut Boğazlı Sinek Kuşu, saniyede 55 defa kanat çırpar. Çiftleşme döneminde bu 200 kanat çırpmasına ulaşır. Bu nedenle Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

murre

En derin sualtı dalışı , Kalın Gagalı Murre ;

Pek çok kuş suya dalış yaparak su altından balık yakalar. Fakat, Murre isimli kuşlar  saniyede 6.5 metre hızla, 690 metreye dalış yaparlar. Üstelik bu kuşlar arka arkaya 20 kez bu işlemi yapabilirler.

One Response
  1. HÜSEYİN T.ERGİN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.