İmmobilizer nedir
Menu

İmmobilizer nedir

İmmobilizer, otomobillerin araç çalıştırma yani kontak kısmına takılan bir elektronik devredir.  Bu devrenin konulmasının genel amacı, düz kontak yapılmasını ve çalınmaları engellemektir. Bu devrenin bir parçası, arabayı çalıştıran kontak anahtarı içinde olduğundan, parçalar bir araya gelmeden araç çalışmaz.

İmmobilizer nasıl çalışır?

İmmobilizer’ın kilitlediği sistem, otomobilden otomobile değişim göstermektedir. Bazı markalar, immobilizer devresi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı, bazıları ise her ikisini birden kilitleyebilmektedir. Yeni model ve özellikle lüks araçlarda giderek standart hale gelmektedir. Pek çok araçta ise ne yazık ki yoktur.  İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde trafiğe yeni çıkacak araçlarda yasal bir zorunluluktur.  İmmobilizer kullanımının yaygınlaşması araç hırsızlıkları olaylarını engellenmesi nedenlidir.  Yapılan araştırmalarda, immobilizer olan araçlarda çalınma riski %75 civarında düşmektedir. Her immobilizer tekniği aynı derecede güven sağlamamaktadır. Bazı otomobil firmalarında immobilizer, aracın motor sisteminde daha derin bir şekilde montajlanmıştır. Çok uzun uğraş ile devre dışı bırakılmaları bile imkansızdır. Bu sistemler en güvenli olanlardır.  Bazı araba modellerinde ise, elektronik kilitleme devresi motorun içinde çok daha kolay ulaşılabilir ve devre dışı bırakılabilir şekilde montajlanmıştır. Bu nedenle, teknik açıdan sistemi bilen kişi tarafından kaput açılarak, 10 dakika içinde immobilizeri devre dışı bırakarak, düz kontak ile aracı çalıştırabilir.  Bütün bunlara rağmen aracın kaputunu açıp, 10-15 dakika uğraşmak zorunda kalan hırsız için, bu sistemin olmadığı araçlara yönelmesi daha mantıklıdır. Yani immobilizerin her zaman için caydırıcı etkisi vardır.

İmmobilizer teknolojisinin Türkçede farklı bir ismi yoktur. Ancak zaman zaman, çipli oto anahtarı olarak halk arasında kullanılır. Aynı şekilde, elektronik motor kilitleme de denmektedir. Araba alırken immobilizerli araç tercih etmek, emniyet açısından çok iyidir. Bu nedenle mutlaka sorunuz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.