Menu

İmkansız denilen buluşlar

buluşlar

Her yıl gelişen teknoloji ve bilim sayesinde aklımıza gelmeyecek buluşlar yapılmaktadır. Bundan yaklaşık 2025 yıl kadar önce birisi bize sokak ortasında olan kutulardan para alabileceksin dese inanın hiç birimiz buna inanmazdık. Fakat, bugün bankamatikler her sokak başında para dağıtıyorlar. Son yıllarda yapılan çeşitli buluşlar bugün de bize komik ve imkansız gelse de, uzmanlar çalışmalarına devam ediyorlar. İşte, dünyadan ilginç buluş ve çalışmalar;

su altında yüzmek

Su altında rahat hareket etmek için insanoğlu epeyce beklemiştir. Nasıl gökyüzünde uçmak hayalimiz varsa bugün deniz altında balıklar gibi özgürce gezebilme fikri hepimizin hayalidir. Uzun zamandır oksijen tüpleri ile su altında gezsek de, suyun altında rahat nefes alınacak ve sırtta taşınmayacak hafif bir solungaç tasarımı düşünülmektedir. Evet, yanlış duymadınız, solungaç tasarımı hakkında uzmanlar uzun zamandır çalışmaktalar. Hatta İsrail’li mucit, Alon Bodner yapay solungaç çalışmaları ile bir çığır açma noktasına kadar gelmiştir. Bilim adamı, suyun içinde bulunan oksijenin yetersizliği nedeni ile suyun basıncını azaltmak ilkesi ile çalışmaya başlamıştır. Bu mekanizma henüz deneme aşamasında olsa da, yakın bir gelecekte suda balık gibi gezinen pek çok insanın olması hayal değil.

güneşte yanmak

Yakın bir gelecekte güneşin zararlı etkileri çok daha fazla olacak. İşte, bu nedenle güneşten korunmak için her yıl yüzlerce marka güneş kremleri yapıyor. Fakat, Londra’da King’s Collage’de yapılan bir araştırma bu konuda çığır açacak türden. Buna göre, güneşten korunmak için bir hap içeceksiniz ve güneş sizi yakmayacak.  Peki, bu araştırma nasıl bu sonuca geldi derseniz. Mercanlar, güneş ışınlarından kendilerini korumak için bir yosunu kullanırlar. Bu yosun türü kimyasal bir tepkime oluşturarak güneşten korur. Bu yosunun ürettiği kimyasalı uzmanlar hap haline getirerek güneşten koruyucu hapları üretmeye yakında başlayacaklar.

diş çıkarmak

Dünyamızda pek çok hayvan kaybettiği uzvunu yeniden üretebilmektedir. Buna en iyi örnek timsahlardır. Timsahların diş yapısı ile insanların ki birbirine çok benzer. Timsah dişini kaybettiğinde yeniden diş çıkarırken insanlarda neden diş çıkmamaktadır? İnsanlarda, dişlerin büyüdüğü doku olan pulp tekrar çalışmadığından diş üretimi sadece çocuklukta yapılır. Pek çok bilim adamı bu dokuyu geliştirmek için kök hücre tedavisi ile birlikte çalışmaktadır. 2012 yılında Utah Üniversitesi  labaratuar ortamında bu dokuyu tekrar üretmeyi başardı. Özetle, yakın bir zamanda diş hastalıkları tarihe karışacak gibi duruyor.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.