İmkansız aşk
Menu

İmkansız aşk

Bir araya gelinmesi ve bir hayat yaşanması zor olan ya da olmayan aşklara imkansız aşk denilmektedir. Eski dönemlerden bu yana aşıklar bazen buluşamamışlar, bir araya gelememişlerdir. Ailesel baskılar, iki kişinin eşit eğitim, aile düzeyine sahip olamaması karşılığında imkansız aşkları oluşturmuştur.

İmkansız mı?

Dünyanın en meşhur imkansız aşkı kesinlikle Romeo ve julliet’tir. Daha sonra Leyla ve Mecnun, Ferhat ile Şirin’i sayabiliriz. Bu aşklara masal diyorsanız, günlük hayatımızda pek çok imkansız aşk yaşanmış ve yaşanmaktadır. Aslında imkansız kelimesi, biz insanların beyninde oluşturduğu bir kavramdır. Hayatta imkansız ve aşılamayacak engel yoktur. İki insan bir arada mutluysa, aşk bütün engelleri aşar diye düşünürüz. Fakat hayatta sevgi ve aşk bazen yeterli değildir. Aşkın yanında, elverişli koşulların bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu gün pek çoğumuz, hayatımızda imkansız aşklar yaşıyoruz. Psikolojik olarak dengelerimizi kaybetmek, ruhsal bunalım yaşamak ve acı çekmek imkansız aşkların sonucudur. Hatta bir ömür boyu bu nedenle evlenmeyen, ilişkilere kendini kapatan pek çok insan olmuştur. Önemli olan, kendinizi dünyaya açmak ve yeniden hayata başlamaktır. Çünkü bir araya gelemediğiniz ve birlikte bir amaç paylaşamayacağınız ilişkiyi unutmak şarttır. Bazen de şartları sonuna kadar zorlamakta fayda vardır. Örneğin, karşılıklı olan hislerde bir anlaşma varsa, sonuna kadar şartlar zorlanabilir. Bir hayatı boşu boşuna harcamaktansa, bir araya gelerek mücadele etmekte fayda vardır. Bu konuda karar iki kişiye kalmıştır.

Günümüz aşkları

İmkansız denilen aşklar, eskiden çok daha fazla yaşanırken, bu gün günümüz insanları mücadele etme yönünü seçmektedirler. Bunun yansımalarını en çok aşk şiirlerinde görürsünüz. Eskiden aşkından verem olanlar, kendilerini demiryolunda trenlerin önüne atan şiirler varken, bu gün yazılan şiirlerde bunun etkilerini çok az hissedersiniz. Aşk ve değer yargılarımız, bakış açılarımız yeni çağa hızla ayak uydurmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.