Menu

İllüzyon nedir

ilizyon baş

İllüzyon el çabukluğu ile yapılan olayların gerçek olarak algılanmasıdır. Beş duyu organımızı kandıran bu sistem sayesinde var olamayan olayları gerçek zannederiz. İllüzyon ustalık isteyen uzun bir dönemde öğrenilir.

ilizyon1

İllüzyon sayesinde havada uçan insanlar, belinden ikiye bölünenler ve şapkalardan çıkan tavşanlar gibi aklın alamayacağı olaylar bize sanki gerçekten oluyor gibi gözükür. Oysa, gerçek yaşamda böyle olaylar yoktur ve mantık çerçevesinde de olması imkansızdır. Mantık içinde baktığınızda bunun yanılsama olduğunu anlarız fakat kendimizi de bu büyülü olaylardan alamayız.

ilizyon2

İllüzyonistler, kişilerin duygusal çıkarımları ile zihinsel yorumlama yapma kabiliyetinin arasındaki bağı koparırlar. Böylece gerçek hayatta olması imkansız olaylar gözümüzün önünde yaşanmaya başlanır. Bizler, mantığı ile hareket etmeyen ve daha çok duygusal çıkarımlar yaparız. Günlük hayatta yaşadığımız pek çok olay bu nedenle duygusal gözle incelenir. İşte bu noktada illüzyonistlerin ekmeğine yağ süreriz.

ilizyon3

Beynimiz çok karışık çalışan bir sistemdir. Herhangi bir obje, beyinde gerçekleşen elektrik iletimleri ile algılanmaktadır. Farkında olmadan milyarca elektriksel işlem gün boyunca beyinde gerçekleştirilir. Bazen beyin çok hızlı bir iletiyi kaydedemez veya yok sayar. İşte illüzyon beynin bu yapısını da çok iyi kullanır. Daha önceden yaşadığımız olaylar ile illüzyon gösterilerinde ki olaylar beyinde hızla karşılaştırılır. Beynimizde ki genel kanı bunun doğa üstü olduğu için, el çabukluğu da fark edilemeyebilir.

ilizyon4,

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.