İlkbaharda hastalanmamak için yapılacaklar
Menu

İlkbaharda hastalanmamak için yapılacaklar

bahar hastalığı

İlkbaharın en güzel günleri başlıyor. Hava sıcaklığı ısınıyor ve doğa uyanışa geçti. Fakat, grip, soğuk algınlığı ve alerjilerin en fazla yaşandığı dönemde olduğumuzu biliyor musunuz? Uzmanlar, bu dönemde bu hastalıklardan korunmak için, kalabalık ortamlara fazla girmememizi, bitkisel ürünler kullanmayı ve beslenmeye dikkat etmemiz gerekliliğini vurguluyorlar.

baharda hastalanmak

Bağışıklık sistemimizin iyi çalışması mevsim geçişlerinde bizi hastalıklardan korur. Nezle, grip ve alerji hastalıkları yanı sıra kanser gibi hastalıklar bağışıklığın düşmesi ile başlarlar. Bu tarz olaylara olanak tanımamak için beslenme düzeninizi ayarlamalısınız.

bahar mevsiminde hastalık

Beslenme programınızda, protein, A vitamini, C vitamini, E vitamini, Çinko ve mineraller olmalıdır. A vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ağız, mide ve bağırsaklarda sıkıntıları engeller. Havuç, ıspanak, kırmızı biber, kayısı, yumurta sarısı, balık, yağlı süt başlıca A vitamini kaynağıdır.  E vitamini, antioksidandır. Vücudumuzda kansere ve diğer hastalıklara neden olan serbest radikalleri yok eder. Tahlıllar, badem, ayçiçeği yağı, fındık ve ıspanak E vitamini kaynağıdır.

bahar hastalıkları

Bağışıklık sistemimizin düzenli çalışmasını çinko sağlamaktadır. Yaraların hızlı iyileşmesi çinko sayesinde olur. Kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, fındık ve kuru fasulye çinko kaynağıdır. Başlıca kullanmamız gereken diğer mineraller, B6, folik asit, selenyum, demirdir.

ilkbaharda hastalanmak

Mevsimsel hastalıklara yakalanmamak için bitkilerden destek almak çok önemlidir. Ekinezya, sarımsak, kuşburnu, çörek otu ve adaçayı en önemli bitkilerdir. Ekinezya, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda faydalıdır. Sarımsak çok güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini hızla onarır fakat, sarımsağın içinde ki alisin kimyasalını çıkarmak için ezerek kullanılmalıdır. Çörek otu, balla karıştırılıp yenilmelidir. Kuşburnu, çok etkili C vitaminidir ve çay olarak kullanılmalıdır. Adaçayı ile gargara yapmak, boğaz enfeksiyonlarının önüne geçer.