İlk Unkapanı köprüsü
Menu

İlk Unkapanı köprüsü

unkapanı köprü

Günümüzde Atatürk Köprüsü olarak da bilinen Unkapanı köprüsü, İstanbul Azapkapı ile Unkapanı arasında kurulan büyük önem taşıyan bir köprümüzdür. Peki, ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığını biliyor musunuz? İşte, ilk Unkapanı Köprüsü;

unkapanı köprüsü

İlk yapılan Unkapanı köprüsüne Hayratiye Köprüsü adı verilmişti. Köprünün yapılmasına Sultan Abdülmecid döneminde, donanması ile birlikte Mısır’a kaçan ve Mehmet Ali Paşa’ya teslim olan Fevzi Ahmet Paşa görevlendirilmişti. Ancak, 1836 yılında Sultan II. Mahmud tarafından yaptırılmış ve ilk olarak at üzerinde köprüyü geçerek hizmete açmıştır.

unkapanı köprüsü tarihi

İlk Unkapanı Köprüsü 600 metre uzunluğunda ve yaklaşık olarak 10 metre genişliğindeydi. Yapılan köprünün ortasında küçük gemilerin geçebilmesi için bir kabarıklık bulunmaktaydı. Daha büyük gemilerin geçmesi için de iki kanatlı kapısı açılıyordu.

unkapanı köprüsünün tarihi

Unkapanı ( Atatürk ) Köprüsüne Hayratiye Köprüsü denmesinin nedeni, Padişah’ın emriyle köprüden gelip geçenlerden herhangi bir ücret alınmamasıydı. Ancak Kandilci Raşid isimli biri, köprüden geçenlerden haraç olarak para toplamaya başlamış ve Padişah’ın emrine karşı geldiği için İstanköy adasına sürülmüştü.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.