Menu

İlk peygamber kimdir HZ. ADEM (S.A.) ve hayatı ne zaman peygamber oldu

adem.gif

İlk peygamber kimdir, HZ. ADEM  ve hayatı, ne zaman peygamber oldu, nasıl yaşadı bilgilerini yazının devamında bulabilirsiniz…

Hz. Adem , yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanların babasıdır.

Çeşitli memleketlerden getirilen toprakları melekler su ile çamur yapıp, insan şekline koydular. Mekke ile Taif arasında 40 yıl yatıp salsal oldu. Yani pişmiş gibi kurudu. Önce Muhammed Aleyhisselam’ın nuru alnına kondu. Sonra Muharrem’in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her şeyin ismi ve faydası kendisine bildirildi. Boyu ve yaşı kesin olarak bildirilmedi. Allah-u Teala’nın emri ile bütün melekler; Adem’e secde etti, ama İblis (Şeytan) kibirlenip, bu emre karşı geldi ve secde etmedi: « Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34) .

Hz. Adem 40 yaşında Firdevs adındaki Cennet’e götürüldü. Cennet’de yahut daha önce Mekke dışında uyurken, sol kaburga kemiğinden Hz. Havva yaratıldı. Allah-u Teala onları birbirine nikah etti. Yasak edilen ağaçtan unutarak ve İblis’in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem Aleyhisselam yedikleri icin Cennetten çıkarıldılar. Adem Aleyhisselam Hindistan’da Seylan (Ceylon) adasına, Havva ise Cidde’ye indirildi. 200 sene ağlayıp yalvardıktan sonra , tövbe ve duaları kabul olup, Hacc’a gitmesi emr olundu: «Sonra Rabbi onu seçkin kıldı; tevbesini kabul etti ve doğru yola yöneltti »(Ta'ha, 122) . Arafat ovasında Havva ile buluştu. Kabe’yi inşa etti.

Hz. Adem her sene Hac yapardı. Arafat meydanında veya başka meydanda , kıyamete kadar gelecek cocukları belinden zerreler halinde çıkarıldı. «Ben sizin Rabbiniz değil miyim ?» diye soruldu. Hepsi «Evet » dedi. Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler. Yahut belinden yalnız kendi çocukları çıktı. Sonra Sam’a geldiler. Burada çocukları oldu.

Neslinden 40.000 kisiyi gördü. 1500 yaşında iken çocuklarına peygamber oldu. Çocukları çeşitli dillerde konustu. Cebrail Aleyhisselam 12 kere geldi. Oruç, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tip, eczacılık, matematik bilgileri öğretildi. Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpiç üstüne çok kitap yazıldı. Bir rivayete göre 2000 yaşında iken Cuma günü vefat etti. Hz.Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs’de veya Mina da Mescid-i Hif’te veya Arafat’da olduğu rivayetleri vardır.

Habil ile Kabil

Habil ile Kabil Hz.Adem’in oğullarından ikisidir. Habil’in Allah’a yaptığı kurbanın kabul edildiği ve kendi kurbanın Allah tarafından kabul edilmediği icin Kabil, Habil’i öldürür ve böylece dünyada ilk katil olma makamına mazhar olur. Sonra bir kargadan görüp Habil’i yerin altına gömdü. Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de mealen buyuruyor ki : « Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona «OL !» dedi ve oluverdi »(Al-i Imran, 59) . Burada değinilen durum, Hz.İsa’nın ve Hz. Adem’in babasız dünyaya gelmeleridir (M.K.).

Peygamberimiz Muhammed (S.A.V.) Hz. Adem hakkında : « Allah-u Teala Adem’i (Aleyhisselam) yeryüzünün her tarafından aldırdığı topraktan yarattı. Bu sebeple zürriyetinden siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bazıları da bu renklerin arasındadır. Bazısı yumuşak, bazısı sert, bazısı halis ve temiz oldu » (Hadis-i Şerif, Müsned-i Ahmed bin Hanbel) buyurmuştur.


Hz. Adem 5 şeyi ile bahtiyar olmuştur:
1) Hatasını itiraf etmek
2) Pişmanlık duymak
3) Nefsini kötülemek
4) Tevbeye devam etmek
5) Rahmetten ümidini kesmemek

Iblis de 5 şeyden bedbaht olmuştur:
1) Günahını ikrar (saklamadan söylemek) etmemek
2) Pişmanlık duymamak
3) Kendini kötülememek
4) Kendini kötülemeyip azgınlığını Allahü Teala’ya nisbet etmek
5) Rahmetten ümidini kesmek
Faydalandığım Eserler:
Kur’an-i Kerim ve açıklamalı Türkçe Meali, Kral Fahd Matbaası, Medine-Münevvere, 1992
İbrahim Sıddık Imamoğlu, Büyük dini hikayeler, Osmanlı Yayınevi, Istanbul, 1980
Son 50 Yorum
 1. sude Cevapla
  • sude Cevapla
  • sude Cevapla
 2. Anonim Cevapla
 3. ceyhun Cevapla
 4. Kubilay Cevapla
 5. B!L Cevapla
 6. hasan basri agil Cevapla
 7. tu Cevapla
 8. ilaydanur ç. Cevapla
 9. nazar Cevapla
 10. Anonim Cevapla
  • ECE AKAR Cevapla
 11. nalllll Cevapla
 12. Anonim Cevapla
 13. Yasemin Polat Cevapla
 14. hayal Cevapla
 15. sultanguldemir@gmail.com Cevapla
 16. ali oral Cevapla
 17. ali oral Cevapla
 18. Anonim Cevapla
 19. hazal Cevapla
  • SILA Cevapla
 20. hazal Cevapla
 21. murat Cevapla
 22. Hayati Günaçtı Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.