Menu

İlham verici ölümden dönme hikayeleri

dünyanın ilginç yaşam öyküleri

Ölüm hayatta kimseyi beklemez ve hızlıca işini görür. Pek çok insan, yolculuk, spor veya normal hayatında bazen ölüm ile yüz yüze gelir. Bugün yayınlayacağımız listede, ölümden kıl payı dönen insanların hayatını vereceğiz. Bazen hüzünlü bazen de muhteşem olan bu öyküler sizi de bizim gibi çok şaşırtacak ve sarsacaktır.

bethany hamilton

Bethany Hamilton ;

Bethany Hamilton, çok başarılı ve yetenekli bir sörfçüdür. Küçük yaşlardan itibaren bu spora gönül vermiş ve çalışmıştır. Hatta küçük yaşlarda ileride çok başarılı bir sörf sporcusu olacağı söylenmektedir. 2003 yılında Bethany, daha 13 yaşındayken sörf ile denize açıldı. Fakat, bir köpekbalığının saldırısına uğradı. Sol kolunu kapan köpekbalığı, kolu omzunun altından kopardı. Bethany, kıyıya yüzerek geri döndü hastaneye kaldırıldığında vücudunda ki kanın %40’ını kaybetmişti. Uzun süren tedavi ve komadan hayata tutunan Bethany, iyileşti. Fakat, sörf yapmak için artık dengesi yoktu. Buna rağmen, çalıştı ve Amerika’nın en iyi sörfçüleri arasına girdi. Ölümden kıl payı dönen bir insanın ilham verici hikayesidir.

uçuş

1972 Andes Uçuşu felaketi ;

Ekim 1972 yılında rugby oyuncuları ve öğrencileri olmak üzere 45 kişiyi taşıyan uçak, Uruguay And dağlarına düştü. Sıcaklık gece -30 dereceydi. 12 kişi uçağın düşmesi ile anında öldü. Kurtulanlar, hayatta kalmak için yamyamlık yaparak arkadaşlarını cesetlerinden et parçaları yedi. Aramalar sona erdiğinde kalanlar tam 72 gün boyunca dayandı. Son kalan 16 kişi, kurtarıldı. Halen yaşayanlar bu bölgeyi ziyaret ederek, arkadaşlarını anıyorlar. Yaşamda hayatta kalmak uğruna verilen en büyük mücadele kabul edilen bu öykü kitap ve filmlere konu olmuştur.

gerrit

Gerrit Blank ;

Hepimiz Derin darbe filmini seyretmişsinizdir. Bu filmde dünyaya bir meteor düşmekte ve insanlar felaketler ile ölmektedir. Bu Hollywood hikayesi aslında gerçekten de olmuştur. Gerrit Blank, 14 yaşındadır. Birden bire yolda yürürken, havadan inen sıcak ve yanan bir kaya parçasının ona doğru geldiğini fark etti. Hatta kendi değimi ile ışık topu ona geliyordu. Hemen saniyenin en küçük noktasında kendini geriye çekti. Toprağa düşen ışık topu, toprağı parçaladı. Bilim adamlarının incelemesine göre bu düşen parça aslında bir meteor parçasıydı ve uzaydan geliyordu. Eğer başına çarpsaydı, beynini paramparça edecekti.

aron

Aron Ralston ;

James Franco’nun oynadığı 127 saat filmini hatırlarsınız. İşte o hikaye aslında Aron’un hikayesidir. 2003 yılında Utah Blue Ridge kanyonunda yürüyüş esnasında Aron, kanyona düştü. 5 gün boyunca yiyecek ve su olmadığından kendi idrarını içti. Adını ve soyadını orada ki bir kaya parçasına yazdı ve ölümü beklemeye başladı. Sol kolu bir kayaya sıkışmıştı. Kayadan kolunu keserek çıkardı ve kanyonun dışına yürüyerek çıktı. Bir aile tarafından bulunduğunda durumu çok kötüydü. Yapılan araştırmalar ile kol bulundu ve yakıldı.

harrison

Harrison Okene ;

Nijeryalı bir tekne aşçısı olan Harrison Okene, 2013 yılında manşetlerdeydi. 26 Mayıs sabahı, Okene çalıştığı teknede gece tuvalet ihtiyacı için kalktı. O anda, sular tekneye dolmaya başladı. Yaklaşık 100 metre okyanusun altına gömülen teknede sıkıştı. Tekne ters döndüğünden bir hava cebi içinde kaldı. Toplam 62 saat boyunca Okene, bu noktada suyun artmasını engellemeye çalışarak kaldı. 62 saat sonra dalgıçlar onu kurtardığında tuzlu suyun yarattığı tahrişler ve birkaç morluğu vardı. Ne diyelim, öldürmeyen Allah öldürmez.