Menu

İlginç psikolojik hastalıklar

psikolojik hastalıklar

Beynimiz çok farklı çalışan uyurken bile kendi kendine çalışmalarına devam eden bir mekanizmadır. Görmediğimiz veya algılamadığımız pek çok şey günlük hayatımızda beynimiz tarafından kayıt altına alınır. İşte, bu nedenle beyin bazen farklı algılar ve görüntüler yaratabilir. Bu gayet normaldir. Fakat, bu uyarımların sürekli kronik hale gelmesi çeşitli psikolojik hastalıkları ortaya çıkarır.

ilginç psikolojik hastalıklar

Pek çok psikolojik hastalık arasında bazıları gerçekten sıra dışıdır. Bu hastalıkları duyduğumuzda gerçekten çok şaşırdık. İşte, ilginç psikolojik hastalıklar ;

Othello Sendromu ;

Shakespeare’nın Othello romanından esinlenerek verilen bu isimi taşıyan hastalıkta, hastalar delirecek seviyede sevdiklerini kıskanırlar. Kıskançlık nedeni ile sürekli senaryo üretirler ve kendi senaryolarına inanarak sevdiği insanlara ciddi zarar vermeye başlarlar. Çok ciddi bir rahatsızlıktır. Normal kıskançlık ile alakası yoktur.

Yabancı el sendromu ;

Beynin iki yarımküresi arasında iletişim bozukluğu ile ortaya çıkan bir durumdur. İlk aşamalarda hasta eli ile tuttuğu nesnenin ne olduğunu algılayamaz. İlerleyen durumda, el kontrolden çıkarak istemsizce hareket etmeye başlar. Hasta elini kontrol altına alamaz. Beyin işlev bozukluğu olarak da tanımlanan bu hastalığın tedavisi yoktur.

Olfaktör referans sendromu ;

Kişinin çevresine kötü koku yaydığını düşünmesi durumudur. Bu hastalar, toplum içine giremezler, girdiklerinde ise sürekli özür dilerler. Sürekli banyo yapmak, diş fırçalamak ile kokunun önüne geçmeye çalışırlar. Zamanla, evlerine kapanıp hastalığın daha da ilerlemesine neden olurlar.

Capgras sendromu ;

1923 yılında Fransız psikolog Capgras tarafından bulunan bu sendrom şizofreninin bir türü kabul edilir. Bu hastalığa yakalanan kişi, kendi yerine ve etrafına başka insanların geçtiğine inanır. Zamanla hayatlarının başkaları tarafından kontrol edildiğine inandıklarından, sürekli tetikte ve kendilerini koruma ihtiyacı duyarlar.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.