İlginç hayvan göçleri
Menu

İlginç hayvan göçleri

göçler

Dünyamızda bazı hayvanlar göç ederek, daha iyi şartlara yol alırlar. Göç nedeni, su kaynakları, hava sıcaklığı ve beslenme ile alakalıdır.Hepimiz büyük baş hayvanların göçünü biliyoruz ama bilmediğimiz kelebekler, yusufçuklar gibi hayvanlarda göç etmektedir.  İşte en ilginç göçler ;

deniz kaplumbağaları

Deniz kaplumbağaları ;

Deniz kaplumbağaları Pasifik okyanusunda, Endonezya ve Amerika’ya 647 gün süren 12 bin millik yol kat ederler. Bu göçün ana nedeni, yumurtlamak ve yumurtalardan bebekleri almak içindir. Bu etkileyici ve kahramanlık gerektiren göç iç güdüsel olarak programlanmıştır.

balina

Kambur balinalar ;

Deniz memelilerinin en büyüklerinden olan kambur balinalar, yıllık 14 bin kilometre gidiş ve dönüş yolu katederler. Yıllık 16 bin kilometre kadar yol gittikleri de olmaktadır. Çiftleşmek için kış ayalarında tropik sulara, yaz aylarında beslenmek için Antartika’nın soğuk sularına giderler.

yusfçuklar

Yusufçuklar ;

Uzun mesafe göç yolculuğuna çıkan bir diğer hayvan yusufçuklardır. 18 bin kilometre kadar yol kat eden bu hayvanlar, Maldivler, Şeyseller, Mozambik, Uganda ve Hindistan’a yolculuk ederler. Yusufçuklar, böcekler arasında en uzun yol kat ederek göç edenlerdir.

kelebekler

Hükümdar kelebekler ,

Yaklaşık 7 bin kilometre yol alan kelebekler, bazen Atlantik okyanusunu bile geçebilirler. Avustralya ve Yeni Zellanda en fazla gittikleri alanlardır.

somon

Somon ;

Somonlar, nehir ve deniz yolu ile binlerce metre yol alırlar. Şaşırtıcı olan şey, akıntıya ters olarak yüzerler. Bir somon mutlaka doğduğu yeri ölmeden ziyaret etmektedir.

yarasalar

Yarasalar ;

Zambiya’da yaşayan  yarasa türü, beslenme için yaklaşık 10 bin kilometre kadar göç ederler. Bu göç, 8 milyon yarasanın birlikte yaptığı harekettir. Bu her yıl izlenilen ve harika bir görüntü oluşturan olaydır.

kırmızı yengeçler

Christmas Adası, Kırmızı Yengeçler ;

Kırmızı yengeçler, yumurta bırakmak için okyanusa toplu hareket ederler. 120 milyon kırmızı yengeç, kırmızı halı şeklinde evlerden arabalardan geçerler. Her sene Christmas adası, bu göçe tanık olur. Uzmanlar, yengeçlerin hormonal yapısı ile alakalı bir göç olduğunu söyler.