Menu

İlginç görünümlü ağaçlar

ilginç ağaçlar

Doğada birbirinden güzel ve ilgi çekici ağaçlar var. Ağaç dendiğinde bunları hep gözümüzde canlandırırız. Ancak, canlandırdığımız şekilleri hep zihnimizde yerleşmiş olan uzun ya da kısa görünümlü ağaçlardır. Sizler için derlediğimiz ağaçları gördükten sonra, klasik ağaçlardan farklı ağaç türlerinin de olduğuna şahit olacaksınız. İşte, ilginç görünümlü ağaçlar;

kök köprüler

Kök Köprüler: Kauçuk ağacı kökünden doğal oluşmuş köprüler gördünüz mü? Hindistan’da Cherapunjee bölgesinde yaşamakta olan Khasis halkı, yüzyıllardan beri kauçuk ağaçlarının köklerini kullanarak kendileri için doğal köprüler yapmaktalar. 500 yaşından daha eski köprülerin olduğu tahmin edilmekte. Kauçuk ağacının kökünden bir köprü oluşması için 10-50 yılın gerektiğini de belirtelim.

meşe tapınağı

Meşe Tapınağı: 800 yaşında olan bu meşe ağacı kilise olarak kullanılmakta. 1600’lü yıllara gelmeden önce üzerinde ev olan meşe ağacı, daha sonra kiliseye dönüştürülmüş. Yıldırım düşmesi sonucu hasar gören ağaca destekler yapılarak ayakta tutulmuş ve günümüzde kullanılmaya devam edilmektedir.

boojum ağacı

Boojum Ağacı: Çöl bitkisi olan Boojum ağacı, yumuşak bir gövdeye sahiptir ve 20 metreye kadar uzayabilir. Daha çok kaktüse benzeyen bu ağaç, su kaybının önüne geçmek için yapraklarıyla gövdesini sarmakta.

yağmur ormanı okaliptüsü

Yağmur Ormanı Okaliptüsü: Ana vatanı Filipinler olan bu okaliptüs türü rengarenktir. En altta yeşil olan kabuk zamanla değişerek mavi olur. Daha sonra da mor, turuncu ve kahverengi kabuklarla renklenir. Görselliği muhteşem olan bir ağaç türüdür.

pennantia baylisiana

Pennantia Baylisiana: Manawa adasında olan ve yalnızca bir adet bulunan bu ağaçtan dünyanın başka bir yerinde görmek mümkün değil. Dişi bir ağaç olduğundan çoğaltılması mümkün olmayan bu ağaç, öz tozlaşma metoduyla üreyebiliyor.

kauri

Kauri: Ana vatanı Yeni Zelanda olan Kauri, yaklaşık 50 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe kadar çıkabiliyor. Dünyanın hacim olarak en büyük ağacı olan Kauri’nin reçinesi vernik üretiminde kullanılıyor.

dracaena cinnabari

Dracaena cinnabari: Ana vatanı Sokotra adası olan bu ağaç, gövdesinde hiç yaprak ve dal bulunmasa da üst kısmındaki dallarının ucundaki yaprakları sivridir. Ağacın özsuyunun rengi kırmızı olup, ilaç yapımında ve tekstilde kumaş boyası olarak kullanılmaktadır.

jabuticaba

Jabuticaba: Brezilya’da yetişen bu ağacın yalnızca dallarından değil gövdesinden de meyve vermesi… Ağacın meyvesi bildiğimiz siyah üzüme benzemektedir.

yontma ağaç

Yontma Ağaç: Sanatçı Axel Erlandson’un yaptığı canlı ağaçlara yontarak şekil verme sanatına Arborsculpture denmektedir. Resimdeki ağaç ise Ağaçlar Sirki adını verdiği koleksiyonundan.

boab hapishanesi

Boab Hapishanesi: 1500 yaşında olduğu tahmin edilen bu ağaç, Avustralya’nın Derby şehrinde bulunuyor. İçi olduğu gibi boş olan ağacın çevresi 14 metre. Adını ise Avustralya polisinin bazen suçluları koyduğu geçici bir nezarethane olarak kullanılmasından alır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.