İleri yaşta gebelik nedir, riskleri nelerdir
Menu

İleri yaşta gebelik nedir, riskleri nelerdir

ileri yaşta gebelik

Hamilelikte ileri yaş için sınır nedir? Tıp dilinde ileri yaş ifadesi yaşı 35 ve üzerinde olan hamileleri tarif etmek için kullanılmaktadır. Anne yaşının ilerlemiş olması, hem anne hem de bebek yönünden çeşitli riskler barındırmaktadır. İlerleyen yaşlarda anne adaylarında bazı kronik hastalıkların görülme periyodu artmaktadır. Bunların en önemlileri yüksek tansiyon ( hipertansiyon ) ve şeker hastalığı ( diyabet )’dır. Yüksek tansiyon erken yaşta olan anne adaylarına nazaran 3-4 kat daha fazla görülmektedir. Kronik yüksek tansiyon konusunda uzun süreden beri sorun yaşayan anne adaylarında damarsal bir hasar oluşmuş olabileceği için, hem kendileri hem de bebekleri için tehlike oluşturabilir. Asıl tehlikeli durum ise bu durumdaki anne adaylarında ortaya çıkabilecek süperempoze preeklampsidir. İleri yaşta gebelikte kalp damar hastalığı, böbrek, karaciğer, akciğer, nörolojik hastalıklar, bağ dokusu hastalıklarındaki artış hamileliğin rutin gidişatını olumsuz şekilde etkilemektedir.

ileri yaşta hamilelik

İleri yaşta gebelikte istenmeyen sonuçlar;

İstenmeyen sonuçların en başında down sendromu yani mongolizm gelmektedir. İleri yaşta gebelikte down sendromu riski normale göre çok daha fazladır. İleri yaştaki hamileliklerin düşükle neticelenmesi riski oldukça yüksektir. Önceden geçirilen pelvik enfeksiyonlar ve ileri yaşa bağlı tüplerdeki hareket azalması dış gebelik riski doğurmaktadır. Bunların yanı sıra erken doğuma bağlı prematüre bebek ve rahmin içinde bebekte gelişme geriliği görülebilmektedir.

Fetus, yenidoğan ve doğum eylemindeki sorunlar;

İleri yaş hamileliklerde annenin kronik hastalıkları, rahim içinde gelişme geriliği, preeklampsi, plasentanın fonksiyon bozukluğu, fetal ve yenidoğan asfiksisi, fetal distresten oluşumu ve nörolojik sebeplere bağlı olarak bebeğin ölmesine yol açabilecek durumlar oluşturabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.