İklim değişimlerinden etkilenecek olan yerler
Menu

İklim değişimlerinden etkilenecek olan yerler

iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek yerler

İklim değişikleri ile dünyanın çehresi çok değişecektir. Buzulların erimesi ile su yüksekliği aratacak ve pek çok ülkenin alanları yok olacak veya sular altında kalacaktır. Peki, uzmanlara göre,  iklim değişimlerinden en fazla etkilenecek olan yerler nerelerdir?

alpler

Alpler ;

İtalya, Avusturya ve İsviçre’de iklim değişikleri ile sıcaklık etkisi hissedilmeye başlanmıştır. Son 50 yılda Alplerde olan kar ve buz yapısı %40 kadar kaybedildi. Alplerde olan buzların kaybedilmesi pek çok ülkede tarım ve su eksikliği yaratacaktır. İlerleyen dönemde bu hızın devam etmesi çok daha tehlikelere gebedir. Çünkü uzmanlara göre tatlı su kaynakları da yok olmaktadır.

venedik

Venedik ;

Kutup buzullarının erimesi ile deniz seviyeleri yükselmektedir. Venedik altında olan levhalar zaten denize doğru her yıl çökmektedir. Bu nedenle, Venedik’te su seviyesi yükseliyor. Bu nedenle çok savunmasız kabul edilen Venedik yakın bir dönemde sular altında kalacaktır. Tarihsel, sanat ve kültürel değeri yüksek bu şehir için yapılacak pek fazla bir şey yoktur.

newyork

New York ;

Gezegen sıcaklığının artması ile kasırgaların çok daha fazla olacağına inanan uzmanlar aynı zamanda deniz seviyesinin yükselmesi ile New York’un sular altında kalacağını söylüyor. New York, sıcak hava dalgaları, denizin yükselmesi ve kasırgalar ile karşı karşıyadır.

sibirya

Sibirya ;

Sıcaklık ve iklim değişikleri ile Sibirya şu an bile hızla eriyor. Bu erime ile buzul altında olan Metan gazı atmosfere yayılıyor. Metan gazının daha fazla yayılması ilerleyen dönemde dünyamız için çok tehlikeli bir durumdur. Uzmanlar, iklim değişikliğinin en fazla zararı Sibirya’da olacağını söylüyor.

amazon

Amazon ;

Gezegenimizin akciğerleri kabul edilen Amazon, dünyaya sürekli oksijen pompalar. Ne yazık ki iklim değişiklerinin kurbanı olmaya başlayan Amazon uzmanlar göre %85 oranında ağaçlarını kaybedecektir. Bu teoriye göre, sıcaklık 4 derece daha yükselecek ve kuraklık bu bölgede çok fazla hissedilecektir.