İkiz gebelikte normal doğum mu? sezaryen mi?
Menu

İkiz gebelikte normal doğum mu? sezaryen mi?

ikiz bebeklerde doğum

İkiz gebelikte normal doğum mu? sezaryen mi?

Son yıllarda tüp bebek tedavilerinin artması buna bağlı aşılama gibi çeşitli kısırlık tedavileri ile çoğul gebelikler artmıştır. Bugün hala ikiz gebeliklerin dörtte biri normal ikiz gebeliktir. Kalanlarsa tüp bebek ve aşılama ile olmaktadır. İkiz bebek doğumlarında genelde sezaryen uygulanır. İşte, ikiz gebeliklerde normal ve sezaryen doğum ;

ikiz bebeklerde sezaryen mi normal doğum mu

İkiz gebeliklerde doğuma karar verdiren en önemli nokta bebeklerin doğum duruş şekilleridir. Bebekler, doğum kanalına sıra ile girer. Öndeki bebeğin başının doğum kanalına doğru olması normal doğum yapmayı kolaylaştırır. Fakat, arkadaki bebeğin de başının doğum kanalına doğru olması gerekir. İşte bu nedenler ile bazen ilk bebeğin normal doğumla doğması, ikinci bebeğinse sezaryen ile alındığı durumlar bile mevcuttur.

ikizlerde normal doğum

İkiz gebeliklerde normal ya da sezaryen doğumu etkileyen durumlar;

Bebeklerin doğum kanalına giriş şekli,

Gebeliğin kaç haftalık olduğu (erken doğum riski varsa kesinlikle sezaryen uygulanır),

Çok düşük ağırlıkta olan ikiz bebekler için sezaryen uygulanır,

Bebeklerde oluşan gelişim bozukluklarında sezaryen uygulanır,

Anne adayında olan şeker, tansiyon gibi rahatsızlıklar veya anne adayının yaşının ileri olması durumunda sezaryen uygulanır,

Amniyon suyu gelmesi. Bebiğin içinde olduğu suya amniyon suyu denilir. Bu su erken dönemde azalabilir veya tamamen dökülebilir. Bu durumlarda acil sezaryen ameliyat gereklidir.

Çoğul gebeliğin tüp bebek uygulaması ile elde edilmesi sezaryen ameliyat nedenidir.

İkiz gebeliklerde bebeklerin doğum kanalına başı önde girmesi normal doğum yapmayı sağlar. Fakat, çoğul gebeliklerde birinci bebeğin başının doğum kanalında, ikinci bebeğin başının ters yönde olması çok daha sık görülen bir durumdur. İkiz gebeliklerde genelde doğum erken olmaktadır. Normal gebeliklerde 37. Haftadan itibaren bebek doğarken, ikizlerde 35. Haftada doğum olabilmektedir. Bu nedenle doktorlar, erken doğum riski taşıdıklarından sezaryen ameliyat tercih etmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.