İdeal kilo nedir? İdeal kilo nasıl belirlenir
Menu

İdeal kilo nedir? İdeal kilo nasıl belirlenir

ideal kilo

İdeal kilo nedir? Diye sorduğumuzda karşımıza farklı kriterler çıkmaktadır. İdeal kilonun belirlenmesi her birey için farklıdır. Çünkü, bazı bünyelerde düşük kilo farklı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle, ideal kilo her insan için ölçülmesi gereken bir durumdur.İdeal kiloyu belirlemek için kesinlikle bir uzmana gözükmek gereklidir.

ideal kilo hesabı

Fazla kilo sahibi olmak başta şeker hastalığı olmak üzere kalp, damar ve dolaşım sorunlarına neden olur. Fazla kilo nedeni ile pek çok insan hayatını kaybeder. Fakat, aşırı zayıf olmak da aynı riskleri beraberinde taşır. Aşırı zayıf insanların ölüm oranları yüksektir. İşte bu noktada ideal kilo kavramı ortaya çıkmaktadır. Pek çok insan katı diyetler uygulayarak metabolizmasını hızla bozar. Çünkü, uygulanan diyet kişiye özel olmalıdır. Kişiye özel diyet uygulanmadığında verilen kilo sabitlenmez ve hızla tekrar kilo alınır. Bu durumda kişi metabolizmasını bozar. Çeşitli hastalıklara açık hale gelir.

Vücudumuzda yağ kesinlikle olmalıdır. Sağlıklı yetişkinlerde vücudun %20’si yağdır. 20-30 yaş arasında yağ oranının %10-%7 aralığına düşmesi tehlikeli bir durumdur. Yaşın ilerlemesi ile vücut yağ oranının artması başlar. Bu gayet doğal bir süreçtir. Kişi kendini kilolu bularak ağır diyetler uyguladığında kas kütlesini ve suyu kaybetmeye başlar. Bu nedenle bu ağır diyetler sağlıksız bulunur. Bugün tıp dünyası 38 bedeni en düşük beden olarak bulmaktadır. Bu beden altında olan sayılar sağlıksız olarak kabul edilir.

İdeal kilo, Beden kütle indeksi(BKI) veya beden vücut indeksi üzerinden değerlendirilir. Kilo boyun metrekare cinsinden değerine bölündüğünde bu indeks ortaya çıkmaktadır. Bu dünyada kullanılan en sağlıklı değerdir. Fakat, beden kitle indeksi normal olduğunda bile mutlu olmayan kendini kilolu zanneden insanlar vardır. Kilo indekslerinde yağ ve kas dokularının ağırlığı çok önemlidir. Yapılan diyetlerde genelde kas dokusu kaybedilir. Oysa, önemli olan yağ dokusundan kilo verebilmektir. Bu nedenle bir uzmana gözükmek ve bedenimizin ihtiyaçlarına göre kilo vermek çok önemlidir. Bu şekilde verilen kilolar geriye alınmaz. Çünkü, uygulanan program aslında sağlıklı yemek yeme alışkanlıkları kazanmak için uygulanır. Kişi, verdiği kiloları hayatı boyunca geriye almaz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.