İbn-i Sina biyografi
Menu

İbn-i Sina biyografi

 

980 yılında Özbekistan’nın Afşana kentinde doğmuştur. Babası Belh’den gelmiş saygın bir bilim adamıdır. Buhara’da çok iyi bir eğitim almıştır. 16 yaşında Tıp ile ilgilenmeye başladı ve 19 yaşında doktor unvanı almıştır. Olağan üstü zekası ve hafızası sayesinde çok genç yaşta ilerlemiştir.

İbn-i Sina’nın hayatı

997 yılında tehlikeli bir hastalıktan kurtardığı emirin yanında çalışmaya başladı. Bu hizmetleri yaparken emirin kütüphanesinde çalışmalarına devam etti. 22 yaşındayken babasını kaybetti. 1004 yılında Samani Hanedanı sona erdi. İbn-i Sina Ürgenç’e gitti. Burada bulunan Vezir bilime çok inanıyordu. Ona bir maaş bağlatarak yanında tutmuştur. Bu arada, tüm kasaba ve şehirleri dolaşmıştır. İbn-i Sina’ya kol kanat geren Hükümdar Kabus, çıkan bir ayaklanmada hayatını kaybetti. İbn-i Sina, bu arada bir rahatsızlığa yakalandı ve hazar denizi kıyısında olan Gorgan’a yerleşti. Burada mantık ve astronomi dersleri verdi. Daha sonraları Rey ve Kazvin’de çalıştı. Yeni eserler yazdı. İsfahan valisi korumasına girdi. Bu arada savaş başladı ve savaş sonrası Hamadan Emirinin yanında çalışmaya başladı. Kılık değiştirip, şehirden kaçtı ve İsfahan’a geçti. 10-12 yıl kadar Ebu Cafer’in hizmetine geçti. Burada doktor ve bilim danışmanı olarak çalıştı. Şiddetli kolik atakları geçirmeye başladı ve kendini tedavi etmedi. 57 yaşında haziran ayında vefat etmiştir. Kabri Hamadan’dadır.

İbn-i Sina’nın eserleri

El-Kanun Fi’t-Tıp, Tıpta kanun Tıp ile ilgili zamanın bilgilerini içerir. Ortaçağda 400 yıl okutulmuştur. Latinceye 10 kadar çevirisi vardır.

Kitabü’l Necat, Kurtuluş kitabı, Metafizik konularında yazılmıştır.

Risale Fi-İlmü’l-Ahlak, İşarat ve’l-Tembihat Mantık, matematik, Fizik ve İlahiyat ve metafizik konularında yazılmış olan 10 ciltlik bir eserdir. Birçok kez Latinceye çevrilmiş ve ders kitabı olarak okutulmuştur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.