İbadet Nedir ?
Menu

İbadet Nedir ?

ibadet-nedir

İbadet ne demektir?

 

İbadet nedir kısaca anlatılacak olursa, Arapça kökenli bir kelime olduğu söylenebilen ibadetin sözlükteki anlamının itaat etmek, kulluk etmek veya boyun eğmek anlamlarına geldiğini söylemek mümkün olmaktadır.

 

Terim olarak ele alınan ibadet ise; İslam dinine inananların Allah-u Teala’ya sevgilerini, saygılarını ve minnetlerini ifade ettikleri şekillerin bütününe ibadet adı verilmektedir. Yani Müslümanlık dinince Allah tarafından insanlığa buyurulan her şeyin eksiksiz yerine getirilmesi ve yasaklamalarından mümkün mertebe kaçınılmasıdır.

 

İbadet bilinenin aksine sadece oruç tutularak, Hacc’a gidilerek, zekat verilerek ve bunun gibi ibadetler yapılarak tamamlanılabilecek bir şey de sınırlandırılabilecek bir durum değildir. Bahsedilen durumlar zaten İslam dininde normal şartlarda yapılması şart olan ibadetler olduğundan, ibadet etmek daha çok Allah’ın bizlere emir olarak gösterdiklerini harfiyen yerine getirmek ve yasaklarından kendini uzak tutmak olarak dile getirilebilmektedir.

 

ibadet-neden-yapilir

Niçin ibadet edilir?

 

İbadet nedir niçin yapılır diye bakıldığında ibadetin her koşulun öncesinde ilk kural olarak Allah’ın emri olduğu için yapılması gerekliliği unutulmamalıdır. Konuyla ilgili Allah-u Teala ” Ey insanoğlu! Sizleri ve sizden öncekiler de yaratan yüce Rabb’inize kulluk edin” şeklinde buyurmuştur.

 

Bahsedilen bu buyuruşta bahsi geçen “kulluk etme” kısmının asıl amaçları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 

ibadetin-acilimi

 

  • Yaşarken sadece Allah’a kulluk ederek, insani arzuların isteklerini bastırma ve yok etme şansımız bulunmaktadır.

 

  • Yalnız Allah’a ibadet ederek, diğer türlere kölelik yapmaktan bizleri uzak tutar.

 

  • İbadet etmeyi hayatından eksik etmeyen bireyler, Allah’a sürekli yakın halde ve kötülüklerden uzak halde olmaktadır.

 

  • Allah’a edilen kulluk sayesinde bireyin kişiliğinde adalet algısı ve hakkaniyet algısı oluşur.

 

ibadet-cesitleri

 

İbadet çeşitleri nelerdir?

İbadet çeşitleri konusu gündeme getirildiğinde; en büyük ibadet nedir, bedeni ibadet nedir, başlıca ibadet nedir gibi bir çok soru Müslümanlar tarafından araştırma konusu edilmiştir. Konuya açıklık getirmek adına ibadet çeşitlerini üç ana başlık altında açıklamak mümkündür;

 

  • Maddi ibadet : Zekat vb. şekilde bir mal kullanılarak yapılan ibadettir.

 

  • Bedeni ibadet : Hem bedem hareketleriyle hem de kalpten hissedilen oruç tutmak, namaz kılmak gibi durumlarla yapılan ibadettir.

 

  • Hem maddi hem bedeni ibadet : Hacc’a gitmek gibi hem mal ile hem de bedenen yapılan ibadettir.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.