Huzursuz bacak sendromu
Menu

Huzursuz bacak sendromu

baş

Huzursuz bacak sendromu bir hareket ve sinir sistemi rahatsızlığıdır. Bacakların hareket etmesi isteğine verilen isimdir. Hasta kendi durumunu anlatmakta zorlanır kramp ya da ağrı değildir. Hareketsiz kalınmasında ve oturarak çalışan insanlarda sık görülür.

bacak1

Genellikle gece uykularında bile devam eden bu hareketler hastanın uyku kalitesini bozar. Araba ve uçak gibi taşıtlarda hastalar zorlanır, sineme, tiyatro gibi etkinliklere gitmek istemezler. Böylelikle anksiyete ve depresyon sıklıkla rastlanan durumlar olur.

bacak2

Husursuz bacak sendromu olan hastalar, geceleri uyurken ayak parmaklarını geriye büker. Ayak bileği, diz ve kalçalarda gerilmeler olur. Ayrıca bacaklarda atmalar, tekme hareketleri de vardır. Bacak hareketlerinin tamamı periyodiktir. 20-40 sn ara ile gerçekleşir.

bacak3

Huzursuz bacak sendromu, demir eksikliği, bacaklarda kan dolaşımı sorunları, fıtık, böbrek hastalıkları, kas hastalıkları, alkol kullanımı ve vitamin, mineral eksikliğinde görülür.Ayrıca, genetik nedenli olabilir. Depresyon ilaçları, kafein ve sigara sendromu arttırabilir.

 

 

bacak4

Husursuz bacak sendromunu engellemek için, alt yapısı araştırılmalıdır. Bazen ilaç kullanımı yan etki yaratabilir. Şikayetlerin çok kuvvetli olmadığı durumlarda, ağrı kesici, bacak masajı, ılık banyo, egzersiz ve kafein kullanmamak yaralıdır. Ağır durumlarda hekim kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.