Menu

Horlama nedir? Neden Horlarız ?

Horlayan uykusunda rahattir, ancak dinleyicileri rahatsiz eden bir durum ortaya çikar. Horlama can sikici oldugu gibi ayni zamanda tibbi bir sorundur. Ancak günümüzde gürültülü horlamanin bazı fizyolojik anormallikler ile ortaya çiktigi kabul edilmektedir. Arastirmacilar, ilk olarak bademcikler etrafindaki anatomik olusumlarin ve damak anormalliklerinin uykuda hava yollarinda tikanikliga yol açtigini gösterdiler.

Hava sütununun hizla hareketi gevsemis dokulari özellikle yumusak damagi ve bademcikler etrafindaki dokulari titreterek horlama diye tanimladigimiz sesin kaynagini olusturur. Son çalismalar horlamanin sosyal önemine ilave .olarak bir saglik problemi oldugunu gösterir. Yetiskin insanlarin %10’u yan odadan duyulacak sekilde horlar. Ayrica horlama her iki cinste yasta dogru orantili olarak artar. Erkeklerde 20 kadinlarda 40 yasindan Sonra görmek mümkündür. Epidemiolojik çalismalara göre 60 yasini  geçmis erkeklerin %40 ila 50 ‘si horlar. Horlamanin zamanla siddetinin arttigi ve küçük bir grup hastanin da uykuda hava açlikligi hastaligina (sIeep apne) kadar ilerledigi saptanmistir.

Üç-dört oda ileriden hatta diger evden duyulan horlamalari biraz abartmis olsak da diger odaya kaçiran horlamalarin oluşum mekanizmasi söyledir: Uykuda hava açligi hastaligi ve horlama, siddette farkli olmalarina ragmen birbirlerine benzerler. Belli basli iki sorun vardir. Birincisi; bu hastalarda dar agiz hava yolu ile uzun küçük dil ve genis bademciklerdir. Bu anormallikler horlayan hastalarin %90’indan fazlasinda görülür. Ikincisi; büyük dil, çene kemiginin küçük olmasi, uyku sırasında hava yolunu tutan kaslarda negatif basinç artisiyla çöküse varan durumun olusmasidir.. Nefes alindiginda damak geriye asagiya yan farenks duvarlarina dogru çöker. Bu bulgulara alinan alkol hipotonikler, transklizanlar ve antihistaminikler kas tonusunu düsürerek artirici etki yaparlar. Alkolün bu etkiyi iki yolla artirir:

Hava Yolunu tasiyan kaslarin tonusunu düsürmek ve uyandirma merkezinin hassasiyetini azaltmak. Horlamanin genelde derin uykuda en siddetli olmakla birlikte REM (rapid eye movement) döneminde sürekli görülmedigi bildirilmistir. Tikanmayi arttiran bir baska faktör uykusuz kalmaktir. Çok gürültülü horlayan kisilerde anormal artan gögüs içi basinçla kalp bölgesinde büyüme ve pulmoner damarlarda kan yigilmasi görülür. Uykuda hava açligi hastaligi olanlarda bu bulgular ciddi sonuçlar dogurabilir. Konuyla ilgili bir çalismada 432000 ölümde en sik ölüm saati sabah 5 ile 6 yani fiziksel aktivitenin en düsük oldugu uyku sırasında gerçeklestigi görülmüstür.

Çocuklar ile ilgili yapilan çalismalarda; horlayan çocuklarda bazı günlük davranis problemleri oldugu bildirilmistir. Bir baska çalismada böyle çocuklarin %3 ila %4 ‘ün de bademcik ve geniz eti ameliyatindan sonra anormal olan EKG bulgularinin normale döndügü görülmüstür. Horlama çocuklar için anormal bir durum olmakla birlikte bademcik ye geniz eti ameliyati bu sorunu genellikle ortadan kaldirmaktadir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.