Hollywood’un muhteşem 5 kadını
Menu

Hollywood’un muhteşem 5 kadını

hollywodun en muhteşem kadınları

1920-1960 yılları arasında Hollywood altın çağını yaşamıştır. O dönem filmlerinde olan kadın aktiristler, belki de Amerikan Film tarihine hiç gelmeyecekler. Bugün sinemada çok güzel ve karizmatik kadınlar olsa da bu film artistlerinin farklı bir ışığı ve şöhreti vardır. İşte, altın çağın muhteşem kadınları ;

frances farmer

Frances Farmer ;

1913 yılında Seattle’da doğmuştur. 18 yaşında Washington Üniversitesinde tiyatro okumaya gitmiştir. Bir çiftçi kızı olan Frances, 1936 yılında Paramount Pictures ile yedi yıllık bir sözleşme imzalamıştır. 1942 yılında sözleşmesi iptal edilmiş fakat bu sürede pek çok filmde rol almıştır. 1970 yılında vefat etmiştir.

vivien leigh

Vivien Leigh ;

1913 yılında doğmuştur. Londra Drama Sanatları Kraliyet akademisinde öğrenime başlamış, 19 yaşında Laurence Olivier ile evlenerek sahne kariyerine başlamıştır.1944 yılında yaptığı bir düşük sonrası, alkol kullanmaya başlamış ve tedavi görmüştür. 1949 yılında Oscar kazanmıştır. Dünya tarihine, Scarlett O’Hara olarak Rüzgar Gibi Geçti filmiyle geçmiştir. 1967 yılında vefat etmiştir. Hayatı çalkantılı ve mesleki yapısı hep sorunlu olan yıldız Hollywood tarihinin en önemli aktristlerinden sayılmaktadır.

ava gardner

Ava Gardner ;

1922 yılında mali zorluklar çeken Gardner ailesine doğan yıldız, sekreterlik okuluna yazılmıştır. Kardeşi, MGM stüdyolarına bir resmini yollamış, 18 yaşında film sektörüne girmiştir. Mickey Rooney ile çalkantılı bir ilişki yaşamıştır. Mogambo, Iguana Gecesi gibi filmleri hitler arasındadır. Hollwood’un en muhteşem kadınları arasındadır.

marilyn monroe

Marilyn Monroo ;

1926 yılında Norma Jeane Mortenson olarak doğmuştur. Tüm zamanların en muhteşem film yıldızı kabul edilen, sanatçı 1946 yılında Twentieth Century Fox ile sözleşme imzalamış ve fil sektörüne girmiştir. Evlatlık olan ve cinsel istismara uğrayan Marilyn zaten ruhsal açıdan sorunludur. Bir evlilik yaşar ve boşanır. Evli olan Arthur Miller’a aşık olunca reçeteli ilaç kullanmaya başlar. 1960 yılında Amerikan başkanı, John F. Kennedy ile adı aşk dedikodularına karışır. 5 ağustos 1962 yılında aşırı doz ilaçtan intihar eder. Bugün hala Hollywod sineması onun yokluğunu kapatamıyor, hala resimleri ve filmleri gişelerde oynuyor. Hollwood’un en muhteşem kadını kabul ediliyor.

elizabeth taylor

Elizabeth Taylor;

Menekşe gözleri ile ünlü bu muhteşem kadın, dünya güzellik fenomenidir. Daha 12 yaşında National Velvet filminde oynadı. Kleopatra filmi ile zirveye çıktı. Taylor yaşamı boyunca sekiz kez evlendi fakat en büyük aşkı olan Richard Burton onun hayatında özel bir yere sahip oldu. Taylor, 2011 yılında 79 yaşında vefat etti. AIDS hakkında yaptığı yardımlar ve çalışmalar ile bir kahraman kabul edildi. Halen filmleri izlenen Taylor, gelmiş geçmiş en iyi Hollywod yıldızları arasındadır.