Menu

Hipotiroidi (Az çalışan tiroid bezi)

hipotiroidi nedir

Tiroid bezi boyunda bulunmaktadır. Vücudun enerji depolaması için T3 ve T4 isimli iki hormon üretir. Hipotiroidi, çok az miktarda tiroid hormonu demektir. Genellikle genlerle geçen bir hastalıktır. Kadınlarda sık görülür.

Hipotiroidi belirtileri ve sebepleri nelerdir?

Yorgunluk, zihinsel yavaşlama, hareketsizlik, kilo alma, ciltte ve saçta kuruma, kabızlık, adet düzensizliği başlıca belirtilerdir. Fakat, bunlar hipotiroidi olanlarda hepsi olmayabilir. Yapılan kan testleri ile bu durum net olarak ortaya çıkar. Hipotiroidi, sıklıkla Hashimoto tiroidi olarak ortaya çıkar. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi tiroid bezini yabancı algılayarak saldırır. Bunun neticesinde yeterli hormon üretimi olmaz. Ayrıca, tiroid tedavisinde kullanılan radyoaktif iyon tedavisi veya tiroidin komple alınması kaynaklı gelişebilir. Hipotiroidi, beyin ve fiziksel yaşamı ciddi etkiler. Kolesterolün yükselmesini sağlar ve kalp hastalıkları riskini artırır. Gebelik döneminde bebek sağlığı açısından önemli bir hastalıktır. Çocukta, yavaşlama ve gelişim geriliği oluşabilir.

hipotiroidi nedenleri

Hipotiroidi tedavisi nasıl yapılır?

Hipotiroidi tedavisinde hastaya hormon ilacı verilir. Kullanılan ilaç, tiroid bezinin  doğal ürettiği T4 hormonunun sentetiğidir. Bu ilaç, ömür boyu alınması gereken bir ilaçtır. TSH testi sonucunda hastaya verilmesi gereken doz ayarlanır. Tedavi olunması şart olan bir rahatsızlıktır. Ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Hamilelik döneminde, 60 yaş üstü kadınlarda tiroid fonksiyon testleri kesinlikle yapılmalıdır.

Troid bezinin çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?

Beynin hipofizinden salgılanan TSH hormonu bu konuda bize bilgi verir. Bu hormon, tiroid bezinde hormon salgılayan bölgeyi uyarır, hormonun üretilmesini ve kana dağıtılmasını sağlar. Tiroid fazla hormon üretmeye başlarsa TSH üretimi azdır. TSH yanı sıra T3 ve T4 hormonları da Troidin çalışması hakkında bilgi verir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.