Hipertansiyon ve merak ettikleriniz -10 altın kural
Menu

Hipertansiyon ve merak ettikleriniz -10 altın kural

hipertansiyon

Hipertansiyon, kan basıncının normal değerlerinin üzerinde olmasına verilen isimdir. Normal tansiyon değeri 140/90 mmHg’dir. Küçük kan damarlarının daralması ile kanın, damar duvarına baskı yapması ile gelişir. Hipertansiyonun beslenme ile direk bir ilişkisi vardır. Hipertansiyondan kurtulmak için uyulması gereken 10 kural vardır. İşte, liste;

tansiyonu engellemek

Hipertansiyon riski taşıyanlar kimlerdir?

Kalıtım, şişmanlık, düzensiz beslenme, çok yağlı beslenme, ilaç kullananlar, stres, sigara ve alkol tüketmek, şeker hastaları, gebelik, menopoz döneminde olan kadınlar, çok yüksek tuz alanlar hipertansiyon riski taşırlar.

Hipertansiyon sağlığımıza ne yapar?

Hipertansiyon çeşitli hastalıklara neden olur. Hipertansiyon, damar sertliği, kalp yetmezliği, kalp krizi, böbreklerde hasar, felç, beyin kanaması, cinsel sorunlar, görme bozukluğuna neden olur.

Hipertansiyondan kurtulmak için 10 kural

İdeal kiloda olmak

Vücut ağırlığınız normal değerin üzerindeyse, tansiyonunuz zaten yüksektir. Bu durumda kalp, damar hastalıkları, diyabet, kolesterol yüksekliği kendiliğinden gelişir. Olmanız gereken kilo korunmalı eğer kilo yüksekse mutlaka verilmelidir.

Tuz ve sodyum azaltılmalıdır

Tuz hem yararlı hem de zararlıdır. Tuzun fazlası, damarları büzer ve tansiyonu dengelemeyi engeller. Hipertansiyonunuz varsa, günlük 2.5 gr. kadar tuz tüketilmelidir. Tansiyonun dengelenmesi için de 4.5 gr. kadar potasyum alınmalıdır. Yemeklerde az tuz kullanılmalı, ekmek dahil tuzsuz alınmalıdır.

Vitamin ve mineral içeren besinler alınmalıdır

Vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde almak hipertansiyonu engellemektedir. Meyve ve sebzenin bol tüketildiği insanlarda hipertansiyon görülmemektedir.

Her gün süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir

Kalsiyum ve magnezyum kan basıncını yani hipertansiyonu dengeler. Süt, yoğurt ve peynirler bu nedenle günlük olarak tüketilmelidir.

Kullanılacak yağ seçimleri

Doymuş yağlar kanda kolesterolü yükselterek hipertansiyonu tetikler. Bu nedenle, zeytinyağı ve bitkisel yağlar kullanılmalıdır.

Sigara ve alkol bırakılmalıdır

Sigara ve alkol kan basıncını direk olarak attırır. Bu nedenle, kesinlikle bırakılmalıdır.

Kahveye sınırlama gelmelidir

Kahve kan basıncında 5-20 mmHg artış yapar. Bu nedenle kesinlikle 1 bardaktan fazla kullanılmamalıdır.

Maden suyu tüketimi azaltılmalıdır

Maden suları çok fazla tüketilirse böbreklerde taş oluşumunu hızlandırır ve hipertansiyona neden olur. Günde 1 tane hatta haftada 1 tane tüketilmelidir.

Spor yapılmalıdır

Düzenli yapılan hareketler ve spor şişmanlığı önler ve bedenin iyi çalışmasını sağlar. Yüksek tansiyonu olan kişilere, yürüyüş, bisiklet, yüzme, kayak sporları önerilir. Bu sporlar kan basıncını düşürür.

Stresten uzak ve mutlu yaşam seçilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.