Hiperaktif çocuklar ve ortaya çıkan problemler
Menu

Hiperaktif çocuklar ve ortaya çıkan problemler

hiperaktif çocuklar

Hiperaktif çocuk, yerinde duramayan sürekli hareketli, dikkati düşük çocuklara verilen isimdir. Hiperaktif çocukların öğrenim hayatı sıkıntılıdır bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Bu yapıda çocuklar bedensel(nörolojik) ve ruhsal açıdan incelenmelidir. İşte hiperaktif çocuklar ve ortaya çıkan problemler ;

hiperaktif çocuklara nasıl davranılmalı

Hiperaktif çocukların belirtileri nelerdir?

Hiperaktivitesi olan çocuklar sürekli olarak hareket halindedir. Hiç yerlerine oturamazlar.

Dikkat süreleri kısıtlıdır. Yaklaşık 5-6 dakika kadar dikkatlerini olaylara verebilirler. Bu nedenle, hafıza, anlama, muhakeme yetenekleri, öğrenme, algılama gelişemez. Tüm bunlar kaynaklı okul hayatında çeşitli sorunlar yaşarlar.

Dışarıdan bakınca yaramaz gibi gözüken bu çocuklar, tutumlarını değiştiremezler. Aslında yaramazlık onların elinde olan bir durum değildir. İstemsiz uyum ve davranış sorunları yaşarlar.

Hiperaktivitesi olan çocuklarda sıklıkla disleksi görülür. Disleksi, özel bir okuma ve yazma problemidir. Bazı harfleri ve sayıları ters yazarlar. Bu nedenle çocuğun öğretmenine bunun bir zeka problemi olmadığı anlatılmalıdır.

Hiperaktivitesi ve disleksi’si olan çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Öncelikle dikkat dağıtan tüm unsurlardan kurtulmak gerekir. Çocuğun ders çalıştığı ortamda bulunan resimler ve oyuncaklar kaldırılmalıdır.

Okulda asla cam kenarına değil en ön sırada oturmalıdır. Öğretmenler bu konuda aile tarafından bilgilendirilmelidir.

Aile ve öğretmen çok sabırlı ve şefkatli yaklaşmalıdır.

Ev ve okul kuralları eline yazılı olarak verilmelidir.

Ödül ve ceza yöntemi kullanılarak çocuğun davranışları değiştirilmelidir.

Ödüller aferin, yapabilirsin, çok iyi olmuş şekilde yapılır. Ceza denilen asla şiddet değildir. Çocuk sevdiği bir şeyden bir süre mahkum bırakılabilir.

Hiperaktivitesi olan çocuklarda ilgi ve dikkat çekmek için pek çok hareket yapılır. Eğer bu hareketlere dikkatinizi verip, yapma denilirse hareketler devam eder. Ama yapılan hareket dikkat çekmez ise bir süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Hiperaktif olan çocuklar asla diğer çocuklar ile mukayese edilmemeli ve karşılaştırılmamalıdır.

Uygun ve planlı bir yaklaşımla yapılan hareketler sınırlanabilir ve yaşamları normal bir hale getirilebilir. Bu nedenle bir uzmandan düzenli yardım almak çok önemlidir.

Hiperaktivitesi olan çocuklara asla ilaç kullandırılmaz. İlaçları doktorlar verebilir bu da bir sınırlama şeklindedir.

Uzmanlar hiperaktivetisi olan çocukları spora yönlendirmenin çok faydası olduğunu söylüyorlar. Özellikle yüzme, su ile ilgili olduğundan negatif enerjiyi boşaltmak açısından çok önemlidir.

Hiperaktivitesi olan çocuklar çok çabuk sıkıldığından sürekli meşgul olacakları aktivitelere katılmalıdırlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.