Hıdırellez nedir
Menu

Hıdırellez nedir

hıdrellez baş

Hıdırellez, Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları güne verilen isimdir. 6 Mayıs günü Hıdırellez günü olarak kabul edilir.

hıdrellez1

Hıdırellez  Mezopotamya ve Anadolu kültürüne aittir. İslamiyet öncesi Türk kültürü olduğu da düşünülmektedir. İlk çağlardan günümüze Mezopotamya, İran, Balkan ve Doğu Akdeniz’de baharın gelişi çeşitli etkinlikler ve coşku ile kutlanır. Hıdırellezin bu noktada ortaya çıktığı düşünülür.

hıdrelez2

Hıdrellez gecesi, Hızır’ın uğradığı yerler ve dokunduğu noktaların bereketli olacağı düşünülür. Bu nedenle o gecelerde, yiyecekler, cüzdanlar açıkta bırakılır. Çeşitli istekleri olanlar, gül ağacının dalına küçük maketler yaparlar. En çok da kırmızı kumaşlara sarılı paralar gül ağacı dibine bırakılır. Bazıları, büyük ateşler yakar ve ateş üstünden atlayarak dilek diler. Akdeniz kültüründe kumlara dilekler yazılır ve dalga ile kaybolması beklenir.

hıdrellez3

Kur’an’da Kehf suresinde, Musa ile bir gencin hikayesi anlatılır. Hızır ve Hıdırellez hakkında bir şey olmasa da çeşitli hadislerde az çok bu konuya değinilmektedir. Kehf suresine göre, Musa ve yanındaki genç yemek yemek için iki denizin birleştiği yerdedir. Yakaladıkları balık kaçınca kullarımızdan bir kul bulundu, biz ona katımızdan rahmet verdik, ilim öğrettik geldiği yere bereket getirdi diye bahsi geçer.

hıdrelelz4

Dua ve isteklerin gerçekleşmesi için pek çok insan bu gün oruç tutar, kurban keser. Kurbanlar kesilirken Hızır hakkı diye kesilir.
One Response
  1. Meltem Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.