Menu

Hicri takvim nedir hicri takvim ne zaman kullanılmaya başlandı

Tarih başı olarak Peygamber Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç edişini alan takvim. Hicretten 17 yıl kadar sonra halife Ebu Bekir zamanında kullanılmaya başlanmıştır. Bu takvimde de yıl, 12 aya bölünmüştür. Ancak, Dünyanın Güneş çevresinde dönüşü değil, Ayın Dünya çevresinde dönüşü, aylar için esas alınmıştır. Ay’ın Dünya çevresinde dönmesi 29,5 gün sürdüğüne göre, bir ay 29,5 gün sayılmış, bir yılda, (12×29,5 = ) 354 gün olmuştur. Böylece bu takvim, güneş yılından 11 gün kısa olmuştur. Bu kısalık sonucu, bu takvimdeki aylar durmadan yer değiştirir. Meselâ Ramazan ayı, her yıl 11 gün, kıştan yaza ya da yazdan kışa doğru yer değiştirir.

Bu takvimdeki 12 ayı, 29,5 gün olarak buçuklu hesaplamamak için, ayların kimi 29, kimi de 30 gün sürer. Aylar şunlardır: Muharrem, Sefer, Rebiülevvel, Rebiülâhir, Cemaziyülevvel, Cemaziyülâhir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce. Bunlara “Arabî aylar” adı verilir.

Eskiden bizde de Hicrî takvim ve Arabî aylar kullanılırdı. Bugün yalnız dinî bayramlarda ve dinî günlerde kullanılmaktadır. Hicrî takvim yerine, bütün medenî dünyanın kullandığı Milâdî takvim, bizde 26 Aralık 1925 tarihinden itibaren kullanılmağa başlanmıştır.

36 Yorum yapılmış
 1. balım sultan Cevapla
 2. sultan Cevapla
 3. ceren Cevapla
 4. ayşe sena Cevapla
 5. ayşe sena Cevapla
  • ceren Cevapla
 6. ayşe sena Cevapla
 7. kevser Cevapla
 8. Deniz Cevapla
 9. Cansu Cevapla
 10. samet Cevapla
 11. cok bilmis Cevapla
  • Deniz Cevapla
 12. sanem Cevapla
 13. beyza Cevapla
 14. aleyna Cevapla
 15. sebati Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.