Menu

Hicret nedir hicret ne zaman yapılmıştır

Peygamber Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç etmesi. 16 Haziran 622 tarihine rastlayan bu gün, İslâmiyet tarihinin ve Hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. (Hicret’in gerçek tarihi üzerinde çeşitli fikirler vardır. 2 Temmuz 622 – 20 Eylül 622 tarihlerinde olduğu da söylenir.) Peygamber Muhammed, Mekke’de Kureyşlilerin kendisine karşı durmalarının önüne geçemediğinden ve Medine’ de (o zamanki adı ile Yesrib) dostluklar kurmuş olduğundan, Medine’ye gitmeğe karar verir. İlkin kendine inananların, bu arada sonradan halife olacak olan Ömer’in Medine’ye gitmesini sağlar.

Kendinde bulunan ve Mekke halkına ait olan emanetleri, Ali’ye bırakarak, Ebu Bekir’le birlikte yola çıkar. Halk arasında yayılmış söylentilere göre, Peygamber Muhammed, kendisinin Mekke’den ayrıldığım kimsenin anlamaması için, kendi yatağına Ali’yi yatırır, Ebu Bekir’le birlikte Mekke’nin yakınındaki bir dağda saklanır. Kureyşliler, Muhammed’in evine girdiklerinde Ali ile karşılaşırlar ve şaşırırlar, Peygamber Muhammed’in saklandığı mağarada onu bulamazlar. Bu mağarada bulunmayışı hikâyesi Cevdet Paşa’nın Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa adlı eserinde nakledilir: (Cebeli Nurda bir ıssız mağara vardı. Oraya girdiler. Derhal Allah’ın emriyle bir örümcek gelip mağaranın ağzına ağlarını gerdiği. Bir çift yabanî güvercin de gelip buraya yumurtladı. Kureyşin

arayıcıları, Cebeli Nurun her tarafı aradılar. Bir kısmı bu mağaranın ağzına gelmişti. “Şu mağarayı da arayalım” dediler. İçlerinden Ümeyye : “Allah akıl versin, Muhammed doğmadan bu örümcekler ağlarını örmüşler” deyince döndüler.)

Peygamber Muhammed, Mekke’ye büyük bir zafer alayı içinde girmiş ve İslâmlığı büyük bir din haline getiren çabalarına burada devam etmiştir.
43 Comments
 1. halil munzil Cevapla
 2. mustafa şallı Cevapla
 3. mustafa şallı Cevapla
 4. Ali Mehmet DOĞRU Cevapla
 5. Ali Mehmet DOĞRU Cevapla
 6. Ali Mehmet DOĞRU Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. Anonim Cevapla
 9. Hasan ÜNAL Cevapla
 10. melodi Cevapla
 11. samet Cevapla
 12. asdasdasdas Cevapla
 13. SU Cevapla
 14. SU Cevapla
 15. fiiliiizzz Cevapla
 16. ilayda Cevapla
 17. ilayda Cevapla
 18. NURHAK Cevapla
  • özgür Cevapla
 19. NURHAK Cevapla
 20. NURHAK Cevapla
 21. Ömer Cevapla
 22. ali Cevapla
 23. pof Cevapla
 24. BEYZA Cevapla
  • şeyda Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.