Her yetişkinin mutlaka yaptırması gereken testler ve kontroller
Menu

Her yetişkinin mutlaka yaptırması gereken testler ve kontroller

yetişkinlerin yaptırması gereken testler

Korumaya ve önlemeye yönelik sağlık hizmetleri oldukça önemli hale gelmiştir. Yetişkinlerin koruyucu ve önleyici amaçlı testler ve kontroller yaptırması da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek hastalıkların bertaraf edilmesine yardımcı olacaktır. Hastalıklara erken teşhis konması yapılacak olan tedavilerin de etkili olmasını sağlamaktadır.

Özellikle yaygın şekilde görülen diyabet, kanser, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarındaki erken tanılama, tedavinin başarısında oldukça büyük bir paya sahiptir. Genç yaşlardan başlayarak yapılmasında fayda bulunan test ve kontrolleri sıralamak gerekirse;

40 yaş altı kişilerde tam kan sayımı, kolesterol ve kan şekeri ölçümlerinin her yıl en az bir kez yapılmasında fayda vardır.

Diyabetin erken teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. Tip1 ve Tip2 şeklinde olan diyabet hastalığında, Tip1’in herhangi bir tarama testi yoktur. Fakat, ailede Tip1 diyabet geçmişi olanların erken dönemden başlayarak endokrinolog kontrolünde olmaları gerekmektedir. Tip2’de ise yapılan testler neticesinde risk belirlendiğinde, bu kişilerin yaşam şekillerini değiştirmeleri riskin azalmasını sağlamaktadır. Açlık ve tokluk kan şekeri, önceki üç aylık kan şekeri değerlerinin ortalaması, insülin değerlerinin ölçülmesi hastalığın takibinde oldukça faydalıdır.

yaptırılması gereken testler

Kadınlarda görülen kanser türlerinin ikinci sırasında yer alan rahim ağzı kanserinin teşhisinde önemli olan pap smear testi, 21 yaşını geçen her kadının üç yıl aralıksız yılda bir defa yaptırması gereken bir testtir. Eğer tüm testler negatif çıkarsa, testin yaptırma aralığı genişletilebilir. Ayrıca, ışıklı tarama metoduyla da erken tanı konulabilmektedir.

Uzun seyirli bir hastalık olan KOAH ( kronik obstrüktif akciğer hastalığı ) ölümcül hastalıklardan biridir. Bu riski taşıyan kişilerin de solunum fonksiyon testi yaptırmaları oldukça önemlidir.

Erken tanı sayesinde önlenebilen ya da geciktirilmesi sağlanabilen kemik erimesi de kemik yoğunluk ölçümü ile belirlenebiliyor. Kortizon kullanımında, omurga kırığı veya kalsiyum metabolizmasına etki yapan hastalıklarda ve menopoz dönemi sona ermiş olan kadınlarda bu testin yapılması önemlidir.

Kadınlarda en fazla görülen kanser türü meme kanseridir. En çok da 15-49 yaş aralığındaki kadınlarda görülmektedir. 20-30 yaş aralığındaki kadınların her üç yılda bir, 40 yaş ve üzerindeki kadınlarında her yıl mamografi çektirmeleri önerilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.