Hentbol sporu
Menu

Hentbol sporu

Yedi kişiden oluşan iki takımın, gol atmak için savunma ve hücum yaptığı spora hentbol denilmektedir. Takımlar 11 kişidir fakat yedi kişi oynamaktadır. Oyun, futbolun elle oynananı gibidir, fakat vücudun dizden yukarı kısmına vurulur, elle top tutulur.

Hentbol nasıl oynanır?

Hentbol, her biri 30 dakika olmak üzere 2 devre halinde oynanmaktadır. Oyuncular, top elindeyken üç adımdan fazla koşması ve topu 3 sn.den fazla tutması faul olarak sayılır. Kapalı salonlarda oynanan karşılaşmalarda sahanın uzunluğu 38-45, genişliği 18-22 metredir. Kale 2metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. Takımlarda 11 oyuncu olduğunda, saha 110 metre uzunluğa ve 65 metre ene çıkmaktadır.  Hentbol, hız ve fiziksel güç gerektiren bir spor türüdür. Oyuncuların sahanın istediği noktasında oynayabilir. Gol sahası içinde, bir tek kaleci oynama hakkına sahiptir. Eğer, savunma yapan bir takımda kaleci dışında elinde top olan bir oyuncu gol sahasına girerse, atak yapan takım 7 metre atış hakkı kazanır. Atak yapan takımda, bir oyuncu gol sahasının içinde veya çizgiye herhangi bir temasta bulunup gol atarsa, o gol geçersiz sayılır. Saha içinde pozisyonlar; Pivot, Sağ oyun kurucu, Sol oyun kurucu, orta oyun kurucu, sağ kanat oyuncu, sol kanat oyuncusu, kaleci olarak düzenlenir.

Hentbol tarihi

Günümüzde oynanan şekliyle hentbol, Almanya’da ve Danimarka’da oynanan oyunlardan türemiş bir spordur. 1936 ve 52 olimpiyatlarında gösteri şeklinde varken, 1972 yılında olimpiyat programına tam olarak katılım yapmıştır. Uluslar arası Hentbol Federasyonu FIH dünya çapındaki tüm hentbol karşılaşmalarını düzenlemekte ve denetlemektedir. Türkiye’de 1930 yılında açık alan sporu olarak başlamıştır. 1942-43 ilk defa hentbol ligi yapılmıştır. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kurulmuştur. Hentbol bugün İspanya, Almanya, İsveç, Danimarka’da çok profesyonel olarak yapılan ve ligleri olan ülkelerdir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.