Hemoroit bitkisel tedavi
Menu

Hemoroit bitkisel tedavi

Basur yani hemoroit, kabızlık veya genetik gibi nedenlerle, anüsteki damarların genişlemesi ile oluşur. Alt yapısında başka pek çok neden olabilir. Damarlar genişleyerek dışarıya yumrular halinde çıkabilir, kanama yapabilir, bu nedenle çok zor bir rahatsızlıktır. Genelde cerrahi operasyon gerektirir.

Hemoroit için bitkisel tedavi

Pek çok uzman acı yenilen yemeklerin, baharatların hemoroit için zararlı olduğunu söylemektedir. Bunun yanı sıra safran, nane, dereotu, tarçın, kişniş, kakule ve gülsuyunun basur için faydalı olduğu bilinmektedir.

Basur için Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin bitkisel tedavileri; 4 bardak soğuk su içine 4 tatlı kaşığı ufalanmış çobançantası katılır ve karışım 8 saat kadar bekletilir daha sonra kaynatılır ve bu su ile basur yıkanır, bir miktar basur üzerine pamuğa batırılıp bekletilir.

Saf zeytinyağı ısıtılır, sabahları aç karnına 50 gr. kadar içilir. Yaklaşık 2-3 gün kadar bu küre devam edilir. 1 bardak kaynar suyun içine 1 tutam ince doğranmış maydanoz eklenir, bu karışım 10 dakika kadar kaynatılır. 20 dakika kadar demlendirilir, basurlu bölgeye bir pamuk yardımıyla yayılır ve bekletilir.

Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı ölçüsü ile kaynatın, bu sudan bir sabah bir akşam için. At kestanesini ezerek un haline getirin yemeklerden önce bir çay kaşığı yutun. Basurdaki kanamayı durduracaktır.

Civan perçemi, pelin otu ile kaynatın ve çay haline getirin. Bu çaydan, günde 1 bardak içmek ve hemoroite sürmek iyi gelecektir. Ihlamur, keten tohumu, meyan kökü ve ceviz yaprağını beraber öğütün bal katarak bir macun haline getirin. Yemeklerden önce 1 çay kaşığı yemek basur şikayetlerini azaltmaktadır. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden önce yenilen dereotu basura çok iyi gelmektedir. Fakat en az 1 ay kullanılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.