Menu

Hayvanlara ait olan adalar

hayvanların adaları

Dünyada pek çok adanın hayvanlara adandığını biliyor musunuz? Pek çok adada atlar, tavşanlar, domuzlar istedikleri kadar üreyip, istediklerini yapıyorlar. Hatta doğal yaşam için destek alıyorlar. İşte, hayvanlara ait olan adalar ;

iguana adası

İguana adası, Küba ;

Güney Küba kıyısında bulunan ve Trinidad’a 20 mil kadar yakın olan bir adadır. İsmi İguana Adası olarak geçmektedir. Bu adanın deniz yaşamı ve doğal güzelliği muhteşemdir. Düzenli turlar ile pek çok turisti ağırlamaktadır. Ada içinde yaşayan iguanalar doğal hayatlarında görülmektedir.

domuz adası

Domuz adası, Bahamalar ;

Vahşi pembe domuzların yuvası olan bu ada, denizciler tarafından adaya bırakılan domuzların üremesi ile oluştu. Bu ıssız adada yaşayan domuzlar aslında bir domuz cennetindeler. İstedikleri kadar yiyecek ve gün içinde muhteşem sularda yüzmek onların artık rutinleri olmuş durumdadır. Bu adaya gelen turistler domuzları yüzerken seyretmeye bayılıyor.

kuş adası

Puffin adası, Galler ;

Puffinler, martıya benzer özellikler taşıyan bir kuş türüdür. 19. Yüzyıl sonlarında Galler’de olan bu küçük adayı sıçanlar istila edince  onları adadan kaçırmak için bu kuşlar adaya yerleştirildi. Zamanla, adada nüfusu artan kuşlar bugün kalabalık bir koloni halinde burada yaşamaktadır.

seyşellerdeki kuş adası

Bird, Kuş adası, Seyşeller ;

Seyşeller takımadalarının kuzeyinde olan Bird Adası, 700 bin kuş ve binlerce yuva barındırmaktadır. Kuşlar Mayıs ayında yumurtlarlar ve Ekim ayına kadar adada kalırlar. Ada, Hindistan cevizi ağaçları ve papayası ile ünlüdür. Şahin gagalı kaplumbağa ve binlerce kuş türü ile mutlaka görülmesi gereken bir nokta olarak bilinir.

kedi adası

Cat Haven Adası (kedi cenneti adası ), Japonya ;

İpekböceği çiftlikleri olan bu adada, farelerin hızla üremesi ve ipekböceklerinin kozlarını yemesini engellemek amaçlı adaya kediler getirildi. Gelişen kedi nüfusu nedeni ile neredeyse bir balıkçı kasabası nüfusuna ulaşan adaya köpek girmesi yasaktır. Adada yaşayan kedilere bakım hizmeti ve yiyecek hizmeti verilir. Pek çok turist bu adayı ziyaret eder.

tavşan adası

Tavşan adası ;

Japon denizinde bulunan Buny İsland adası, yabani tavşanların yaşadığı bir adadır. 1. Dünya savaşı sırasında Okunoshima’da kimyasal bir gaz fabrikası vardı. Bir çok tavşan bu fabrikada kimyasal silah deneylerinde kullanıldı. İşte bu tavşanların ataları adaya koyularak, bir nevi özür dilendi. Tavşanlar, hızla üredi ve şu anda ciddi nüfus sahibi olarak adada yaşıyorlar. Kedi ve köpek adaya girememektedir.

at adası

Sable İsland (at adası );

Sable İsland, Halifax’da yer almaktadır. Ada şu an Kanada tarafından milli park kabul edilir. Vahşi atların yaşadığı ve korunduğu bir noktadır. Her yıl binlerce turist bu adada olan yabani atları, doğayı ve özgürlüğü hissetmek için ziyaret eder.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.