Menu

Hayvanlar nasıl görürler

baş

Hayvanlar hakkında yapılan araştırmalar türler arasında görme şekillerinin de farklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. İşte, hangi hayvan nasıl görüyor ;

 

kedi

Kediler, geceleri biraz daha iyi görürler fakat çok iyi bir görüşe sahip değiller. Şaşırtıcı olan kedilerin mavi ve yeşil rengi görebilmekteler. Duyma ve hissetme becerileri o kadar gelişmiştir ki, bu nedenle az görmek onları çok etkilememektedir. Fakat, yan görüş becerileri yüksektir.

köpek

Köpekler ; Köpekler tıpkı kediler gibi düşük renk algısına sahiptir. Fakat yan görüş ve gece görüşü çok yüksektir. Kırmızı renk dahil olmak üzere canlı renkleri algılarlar.

yılan

Yılanlar ; Yılanlar ısı dedektörü gibi çalışan bir sistemle görürler. İki aşamalı  bu sistemde ilk olarak renkler daha sonra ısı ayırt edilir. Böylece ısı ile canlıları görürler.

arı

Arılar ; Arıların gözleri renkten çok ışığa duyarlıdır. Bu nedenle ultraviyole ışıkları rahatlıkla görülebilir. Birleşik ve hücresel göz yapıları sayesinde renk algısı yoktur ama çok uzak noktalarda olan çiçekleri görebilirler.

kuş

Kuşlar ; Kuşlar, güneşli saatlerde insanlardan daha ileri seviyede görüşe sahiptir. Gece görüşü olmayan kuşlar da vardır, çok iyi görenlerde. kartal, şahin gibi kuşlarsa kilometrelerce mesafeyi görebilirler.

sinek

Sinekler ;Sinekler, metrelerce uzakta bulunan nesneleri renkleri ile ayırt edebilen, hassas göz yapısına sahiptir.

One Response
  1. aslı han

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.