Hayvanlar hakkında yanlış bildiklerimiz
Menu

Hayvanlar hakkında yanlış bildiklerimiz

hayvanlar hakkında yanlış bilinenler

Birlikte dünyayı paylaştığımız hayvanlar hakkında her zaman farklı araştırmalar yapılır. Pek çoğumuz belgeseller nedeni ile onlar hakkında bir şeyler öğreniyoruz. Fakat, hayvanlar hakkında bildiğimiz pek çok şey aslında yanlıştır. İşte, hayvanlar hakkında yanlış bildiklerimiz ;

deve kuşu

Deve kuşları başlarını toprağa gömerler.

Bu tamamen yanlıştır. Bugüne kadar hiçbir devekuşunun başını toprağa gömdüğü görülmemiştir. Dünyanın büyük kuşlarından olan deve kuşları çok hızlı koşarlar ve tekmeleri çok kuvvetlidir. Sadece devekuşlarının yavruları bir tehtit altında kaldıklarında büyük kuşlar gibi koşamadıklarından yere uzanırlar ve hareketsiz kalarak ölü taklidi yaparlar.

kurbağa

Kurbağaya dokununca elinizde siğil çıkar.

Kurbağaların dokunca elde siğil oluşturması gibi bir şey söz konusu değildir. Siğiller, cildin kendi yarattığı sorunlardır. Genelde cilt yapısında olan virüsler nedeni ile oluşurlar. Kurbağa derisi bu tarz bir hastalık yaratmaz fakat bazı kurbağalar zehirlidir ve deriden bu zehri size verebilirler.Bu olay, kurbağalar hakkında yanlış bildiğimiz bir konudur.

solucanlar

Bir solucanı ikiye bölerseniz iki solucan olur.

Bir solucanı ikiye bölerseniz iki solucan olmaz. Fakat, solucanın başının olduğu kısım yaşamaya devam eder. Zamanla kopan parçada yerine gelir. Yani solucanlar olağanüstü hızlı çalışan bir metabolizmaya sahiptir. Hızlıca kendini tamir ederek kopan parçayı üretebilirler.

boğalar

Kırmızı renk boğaları sinirlendirir.

Boğalar renk körüdür. Kırmızıyı seçemezler. Boğaların sinirli olmalarının sebebi, yüksek ses ve sırtına sağlanan okların acısıdır. Boğa güreşi aslında hayvana eziyet ederek öldürmekten başka bir şey değildir. Bu nedenle tüm dünya hayvan hakları örgütleri boğa güreşlerinin yasaklanması için çalışmaktadır. Kırmızı renk boğalara etki etmez bu yanlış bir bilgidir.

yarasa

Yarasalar kördür.

Yarasalar kör değildir. Sadece ışığa duyarlı gözleri vardır. Bu nedenle geceleri avlanmayı tercih ederler. Dünyada kör olan hiçbir yarasa türü yoktur. Aslında onlar gece ve gündüz çok iyi gören hayvanlardır.

koalo

Koala bir ayı türüdür.

Avustralya’nın simgesi olan koalalar, ayıya benzer bir görünümde olsalar da kesinlikle ayı türü değildirler. Koala aslında keseli bir hayvan türüdür. Doğan bebekler, 6 ay gibi sürede annenin kesesinde yaşarlar.

japon balığı

Japon balığı 3 sn.lik hafızaya sahiptir.

Çalışmalar akvaryum balıklarının hatırlama ve öğrenme yeteneğine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Plymout Üniversitesinin Japon balıkları ile yaptığı çalışmalarda üç aylık bir bellekleri ve öğle yemeğini beklemeyi öğrendikleri ortaya çıkmış. Aslında Japon balıkları pek çok kuş ve memeli kadar zekiler.Bu olay, yanlış bilinen bir konudur.

 
One Response
  1. Birögrenci Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.