Menu

Hayvanlar aleminin vampirleri

vampir hayvanlar

Vampirleri hepimiz filmlerden ve romanlardan çok iyi tanıyoruz. Bu canlılar kan içerek, hayatlarını sürdürürler. Bazı hayvanlarsa kan içerek gerçek vampirlik yaparlar. Kan içmelerinin nedeni, kan içinde ki maddelerin yeterli enerjiyi ve suyu onlara sağlamasıdır. İşte, hayvanlar aleminin vampirleri ;

vampir yarasa

Vampir yarasalar ;

Yaklaşık 1000’den fazla yarasa türü vardır. Bunlardan sadece 3 tanesi kan ile beslenmektedir. Vampir yarasalar, Orta ve Güney Amerika’da yaşarlar. Bunlar, sığır, at ve diğer çiftlik hayvanları ile beslenirler. Fakat, vampir yarasalar nedeni ile kuduz gibi pek çok hastalık tehditi yaşanmaktadır. Son olarak Peru’da, 4 çocuk kuduzdan hayatını kaybetmiştir.

candiru

Candiru ;

Amazon ve Orinoco nehrinde yaşayan bu hayvan, yayın balıklarının solungaçlarında yaşarlar. Pek çok insanın midesinde ya da bağırsaklarında bu hayvana rastlanmıştır. Kan ve doku ile beslenen bu hayvan, balıkların temizlenmeden yenilmesi ile insanlara geçmektedir.

dişi sivrisinekler

Dişi sivrisinekler ;

Sivrisineklerin erkekleri bitki özleri ile beslenirler. Dişi sivrisinekler, başta sıtma olmak üzere pek çok hastalığın mikrobunu taşırlar. Fakat, ülkemizde yaşayanlar hastalık taşıyanlar değildir. Sadece, şişme ve kaşıntı yaparlar. Dişi sivrisinek, tenden kan içtikten sonra o noktaya idrarını yapar. İşte, bu nedenle kaşıntı yaratırlar.

kene

Kene ;

Keneler, dış kabukları nedeni ile kendi vücut ağırlıklarının 600 katı kadar kan içebilirler. Suya yakın, sıcak ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Son yıllarda kene ısırması ile oluşan hastalıklar öldürmektedir. İşte, bu nedenle bir kene tarafından ısırılırsanız hemen bir cımbız yardımıyla onu çıkarın ve en yakın sağlık kurumuna hemen başvurun.

lamprey

Taşemen ;

Larva olarak başlayan hayatları yaklaşık 7 yıl içinde yetişkinliğe döner. Kanca gibi dişleri ve yüzerek yakaladığı avının kanını hızla emerler. Tuzlu sularda yaşayan istilacı bir tür vampirdir. Suni su kanallarında rastlanılan bu hayvanlar, nadir olarak insanlara saldırmaktadırlar.

tahta kurusu

Tahtakurusu ;

Evler ve insanların olduğu heryerde yaşayan bu canlılar, karanlık ve tenha yerlere saklanarak yaşarlar. Dişileri günde bıraktığı 5 yumurta ile ömrü boyunca 500 adet bebek yapabilir. Tahtakuruları insan ve hayvanların kanını içebilirler. İşte, bu nedenle hastalık taşırlar.

sülük

Sülük ;

Sülüklerin insanların tedavisinde uzun yıllar kullanıldığını biliyoruz. Kanda pıhtılaşmayı azaltan, ameliyatlardan sonra dolaşımı rahatlattığına inanılan bu hayvanlar aynı zamanda kan inceltici bir ilacın yapımında da kullanılmışlardır. Özellikle Hindistan’da bu hayvanlar hala tedavi amaçlı kullanılmaktadırlar.

pire

Pire ;

Pireler diğer kan emen türlerden farklı olarak hayvan ya da insanların tüylerine tutunarak yaşarlar. Pek çok hastalık taşırlar. Ortaçağ boyunca hıyarcıklı veba’nın fare ve pirelerden kaynaklı olduğu bilinmektedir. Köpek, kedi, sıçan ve insanlarda yaşayan özel türleri vardır. Kan ile beslenirler.

bit

Bit ;

Parazit böcekler arasında olan bitler, kan ile beslenirler. Tifüs, ateşli hastalıklar bit ile bulaşabilmektedir. Genelde temiz olmayan ortamlarda yaşamayı severler. Pek çok türleri vardır. Başta, kasıklarda ve vücudun kıllı olan bölgelerinde yaşarlar.

ispinoz

Vampir ispanoz ;

Galapagos adalarında yaşayan ve Darwin tarafından Drakula’nın hayvanı diye nitelendirilen bu canlı, kan ile beslenir. İspinozlar genelde tohum ile beslenir. Keskin gagaları ile yara açıp, oradan kan emen bu kuşlar dünyanın en tehlikeli kuşları arasındadır.

vampir kalamar

Vampir kalamar ;

Okyanus’un yaklaşık 3 bin metre altında yaşayan ve nadiren görülen bu canlı, parlak ve renk değiştiren bir yapıya sahiptir. Kan içerek beslenirler. 6 inç uzunlukta olan bu canlılar hakkında fazla bilgimiz yoktur. Halen araştırmalar devam etmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.