Menu

Hayvanlar aleminin en zeki üyeleri

akıllı hayvanlar

Gezegenimizde en akıllı olan canlılar biz insanlarız diye biliyoruz. Bunun nedeni, öğrenme, çözme ve akıl yürütme ile alakalıdır. Zeka insan ırkının başlıca özelliğidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar insanlar kadar hayvanların da zekaları olduğunu göstermektedir. Hatta bazı hayvanlar sandığımızdan çok daha akıllıdır.

karınca

Karıncalar ;

Hayvanlar aleminin bu küçük üyeleri, dünyamızın en eski yaşam formudur. Karıncalar aslında çok deneyimli çiftçilerdir. Bu canlılar kolonileri için sürekli olarak yiyecek depolarlar. Hatta bazı hareketleri ile insanlara çok benzerler. Diğer kolonilere saldırarak, esir alır ve onları çalıştırırlar. Birbirleri ile sürekli iletişim ve iş planı yaparlar. Tek başına bir karınca çok zeki değildir fakat koloni olarak kolektif bir beyin takımı oluştururlar.

papağan

Papağanlar ;

Dünyanın en zeki kuşu sayılan papağanlar, sorun çözmekte mantıklı davranışları ile bilinirler. İnsan seslerini taklit etme ve kelimeleri anlama özellikleri vardır. Dünyada kalp krizi geçiren sahibi için 911 acili arayan papağan bile vardır. Papağanlar, aslında öğrendikleri tüm kelimelerin manasını bilirler.

karga

Kargalar ;

Kargaların, çok zeki olduğu zaten uzun yıllardır biliniyor. Beyinleri primatlar ile aynı boyuttadır. Kargalar, dünyayı iyi gözlemleyen ve yiyecek bulmak için yeni yöntemler keşfetme konusunda uzmandır. Ayrıca kargaların insan yüzünü hatırladıkları ve unutmadıklarını, mantık kullandıklarını biliyor musunuz?

domuz

Domuzlar ;

Çok girişken ve hızlı öğrenen domuzların çok da duygusal hayvanlar olduğu söylenir. Aslında uzmanlar, domuzların köpeklerden çok daha hızlı öğrendiklerini ve daha iyi eğitilebildiklerini söylüyor. Yeni doğan domuzların yavru insan bebeklerine göre çok daha hızlı bilişsel beceri kazandığı söylenmektedir.

köpek

Köpekler ;

İnsanın çağlar boyunca en iyi arkadaşı ve dostu olan köpekler, koşulsuz sevgi veren tek canlıdır. Üzüntü, kıskançlık ve özlem, mutluluk gibi güçlü duygulara sahiptir. Tanışılan yüzleri unutmazlar. Ayrıca, resim ve canlı ayrımını yapabilirler. Uzmanlar 4-5 yaşlarında ki bir köpeğin 2 yaşında insan çocuğu ile aynı zekada olduğunu söylüyor.

fil

Filler ;

Vücut kitle endeksi alındığında memeliler arasında en büyük beyin fillerindir. Filler onlarla tanışan insanları unutmazlar ve hatırlarlar. Ayrıca bilişsel yetenekleri gelişmiş olduğundan hızlı öğrenirler. Yaratıcı hayvanlardır. Bu nedenle resim yapabilir, oyun oynayabilirler. Yüzlerce sesi ayırt edebilir ve aynada kendini inceleyebilirler. İnsan komutlarını anlama ve sosyal hayat becerileri vardır. Empati, sevgi, yalnızlık, üzüntü, müzik, güzellik ve sanatı çok iyi algılayabilirler.

yunus

Yunuslar ;

Yunuslar inanılmaz içgüdüsel yeteneklere sahiptir. İletişim kurma becerileri çok yüksektir.  Akıl ve mantık yürütürler. Beyin gücü bilinç ve duygular için şekillendirilmiştir. Uyku sorunu olmayan, sürekli mutluluk hissi taşıyan bu hayvanlar insanlardan sonra gezegenimizin en zeki 2. canlısı kabul edilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.