Hayvanlar aleminin çıplakları
Menu

Hayvanlar aleminin çıplakları

tüysüz hayvanlar

Bütün memeliler çeşitli kıllara, saçlara ve kürke sahiptir. Fakat bazı memelilerin bu özellikleri yoktur yani tamamen kürksüz, kılsızdırlar. Bu çıplak derileri ile gezen hayvanlar doğanın farklı özellikleri ile donatılmışlardır. İşte, çıplak hayvanlar ;

balinalar

Balinalar ;

Balinalar, yunuslar büyük tüysüz memeli grubudur. Bunun nedeni suda ki yaşam tarzı için uygun olmamasıdır. Onlar, kalın bir tabaka ile kaplıdır. Tüm deniz memelileri daha anne karnındayken başlarında vücutlarında tüyler oluşur. Daha sonra bu tüyler, çene, burun bölgesinde kalır.

afrika filleri

Afrika filleri ;

Dünyanın en büyük kara memelisi olan filler, kuru ve sıcak iklimlerde yaşarlar. Bu nedenle ısıyı dışarıya atmak için derilerini kullanırlar. Bu nedenle deri yapıları çok farklı çalışır.

mors

Mors ;

Yarı sucul memeliler arasında olan morslar, deri altı yağ tabakası gelişmiş tüysüz canlılardır. Deri altı yağ tabakası nedeni ile morslarda sadece bıyıklar vardır. İşte bu nedenle çıplak görünürler.

tüysüz köpekler

Tüysüz köpekler ;

Çin, Meksika ve Peru köpeklerinin cinsi tüysüzdür. Bu ülkelerde yaşayan üç ırk tamamen çıplaktır. Bu hayvanlar alerjisi olanlar için idealdir. Diğer köpeklerden farkları, deri altı yağ tabakasının gelişmiş olmasıdır.

sphynx

Sphynx ;

Evrimin şekillendirdiği bu kedi ırkı tamamen tüysüzdür. Bu ırk, dışa dönük kişiliği, merak ve yüksek enerjisi ile bilinir. Antik Mısır’da bu ırka özel güçler yüklenmiştir. Bu nedenle çok özel kedilerdir.

kör fare

Çıplak kör fare ;

Bu tuhaf kemirgenlerin başlıca özelliği çıplak olmalarıdır. Çoğu memelinin aksine çıplak kör farelerin kendi vücut ısıları yoktur. Derilerinde herhangi bir ağrı siniri bile bulunmaz.

babirusa

Babirusa ;

Bu tuhaf tüysüz hayvanlar, Endonezya’da bulunan domuz familyasındandır. Çok garip görünümlü bu hayvanlar çıplaktırlar. Geriye doğru olan dişleri ve kafataslarının büyümesi nedeni ile yerli halk tarafından korkutucu bulunurlar.

suaygırı

Su aygırı ;

Su aygırları yarı sucul memelilerdir. Vücutlarını kaplayan deri çok yağlıdır. Aynı zamanda çok iyi bir iletkendir. Su içinde çok vakit geçirmesinin sebebi, suyun vücutlarını korumasıdır.
One Response
  1. ckocar@mynet.com Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.