Hayatımızı değiştiren Çin icatları
Menu

Hayatımızı değiştiren Çin icatları

Çinliler, yaptıkları icatlar ile dünyanın gelişimine katkı göstermişlerdir. Matbaa, kağıt ve pusula sayesinde dünya tarihi değişmiş, barutun icadı ile savaşlar farklılaşmıştır. İşte tarihi değiştiren icatlar ;

Kağıt ; Kağıdın icadı ile Çinliler yazılı belgeler ortaya çıkarmışlardır. O dönemde el yazması kitaplar ve bilgiler hep bu kağıtlara yazılmıştır.

Menü ; Kağıdın bulunması ile birlikte tüccarlar için restorantlarda el yazması menüler oluşmuştur. Böylece menüler ilk kez Çin’de ortaya çıkmıştır.

Kağıt Para ; Madeni olan paraların taşınma zorluğu nedeni ile kağıt para bulunmuştur. Böylece devlet tarafından destekli ilk kağıt para Çin’de kullanılmıştır.

Matbaa ; Gerçek devrimi yaratan buluştur. Kağıdın matbaa için uygun forma girmesi ile bu gün kullandığımız baskı teknikleri neredeyse Çin’de bulunmuştur. Sadece Almanlar bazı detaylar eklemişler ve geliştirmişlerdir.

Pusula ; Mağnetizma Çin’de  o kadar fazla kullanılmıştır ki, toplar, tüfekler hatta saatlerde bile pusulalar güney ve kuzeyi gösteriyordu.

Barut ; Barutu havaifişeklerde kullanmayı düşünürlerken, ateşli silahlar ve toplar için kullanmışlardır. Çinlilerden Arap’lara, Türk’lere ve Avrupa’ya barut yayılmıştır.
One Response
  1. cennet Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.