Menu

Hayatımızı değiştiren Çin icatları

Çinliler, yaptıkları icatlar ile dünyanın gelişimine katkı göstermişlerdir. Matbaa, kağıt ve pusula sayesinde dünya tarihi değişmiş, barutun icadı ile savaşlar farklılaşmıştır. İşte tarihi değiştiren icatlar ;

Kağıt ; Kağıdın icadı ile Çinliler yazılı belgeler ortaya çıkarmışlardır. O dönemde el yazması kitaplar ve bilgiler hep bu kağıtlara yazılmıştır.

Menü ; Kağıdın bulunması ile birlikte tüccarlar için restorantlarda el yazması menüler oluşmuştur. Böylece menüler ilk kez Çin’de ortaya çıkmıştır.

Kağıt Para ; Madeni olan paraların taşınma zorluğu nedeni ile kağıt para bulunmuştur. Böylece devlet tarafından destekli ilk kağıt para Çin’de kullanılmıştır.

Matbaa ; Gerçek devrimi yaratan buluştur. Kağıdın matbaa için uygun forma girmesi ile bu gün kullandığımız baskı teknikleri neredeyse Çin’de bulunmuştur. Sadece Almanlar bazı detaylar eklemişler ve geliştirmişlerdir.

Pusula ; Mağnetizma Çin’de  o kadar fazla kullanılmıştır ki, toplar, tüfekler hatta saatlerde bile pusulalar güney ve kuzeyi gösteriyordu.

Barut ; Barutu havaifişeklerde kullanmayı düşünürlerken, ateşli silahlar ve toplar için kullanmışlardır. Çinlilerden Arap’lara, Türk’lere ve Avrupa’ya barut yayılmıştır.

One Response
  1. cennet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.