Menu

Havayolu ulaşımının avantajları ve dezavantajları

havayolu ulaşımının avantajları

Havayolu ulaşımı 21. yüzyılın başından itibaren bariz bir şekilde yaygınlaşmaya ve insanlar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Karayolu taşımacılığı seyahatlerde hala en çok tercih edilen ulaşım şekli olarak devam etmektedir. Bu durumun böyle olmasındaki en önemli etkenin ekonomik koşullar ve yetersiz alt yapıdır diyebiliriz.

Her ulaşım şeklinde olduğu gibi havayolu ulaşımının da birçok avantajları vardır. Bu avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlar da barındırmaktadır.

Havayolu ulaşımında ilk akla gelen avantaj seyahat süresinin kısalığıdır. Mesela; saatte 90 km ile 900 km’lik bir mesafe karayolu ile yaklaşık 10 saatte kat edilirken, aynı mesafe uçakla 1 saatte kat edilebilmektedir. Bu da uçak yolculuğunun karayolu ile yapılan yolculuktan ne denli hızlı olduğunu göstermeye yetmektedir. Hal böyle olunca da havayolu ulaşımının en önemli avantajı zamandan sağladığı tasarruftur.

Diğer bir avantajı da elde edilen konfordur. Havayolu ulaşımında özel firmaların faaliyet göstermeye başlaması ile birlikte, firmalar yolcularını rahat ettirmek ve müşterisini memnun edebilmek için her türlü imkanı kullanmaktadırlar. Otobüslerdeki gibi sıkışık koltuklar yerine daha geniş ve konforlu olmasının yanı sıra kısa süreli seyahatler olduğundan yolcular yorulmamaktadır. 10-12 saatlik bir otobüs yolculuğu yapan kişinin yorgunluğu ile 1 saatlik bir uçak yolculuğu yapan kişinin yorgunluğu arasında oldukça büyük bir fark vardır.

havayolu taşımacılığı.

Avantaj olarak görülebilecek bir diğer unsur da uçaklardaki yeme ve içme ile ilgili servislerin çeşitliliği ve zenginliğidir. Seyahat esnasında özellikle yurtdışına yapılan seferlerde uçaklarda her türlü yemek servis edildiği gibi, içeceklerde de sınır yok.

Havayolu ulaşımı için hem avantaj hem de dezavantaj olarak görülebilecek tek şey bilet fiyatlarıdır. Havayolu şirketleri bazı dönemlerde kampanyalı bilet satışları yapmakta ve erkenden alınan yani uçuştan birkaç ay evvel alınan biletleri ucuza verebildiklerinden yolculuk maliyeti düşük olabilirken, bu kampanyalı dönemler dışındaki alımlarda yüksek bilet fiyatları nedeniyle yolculuk giderleri artabilmektedir.

Dezavantaj olarak görülebilecek diğer nokta da uçağa yetişebilmek için oturulan yere ve trafiğe bağlı olarak 2-3 saat kadar erkenden havaalanına doğru yola çıkılması gerekmektedir ki bu da zaman kullanımı konusunda biraz da olsa dezavantaj sayılabilir. Havaalanlarının yapıldığı yerler bulunduğu şehrin genellikle en pahalı yerleri olarak bilinir. Özellikle terminallerde yiyecek ve içecek fiyatlarının yüksek olması dezavantaj olarak düşünülebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.