Menu

Hava kirliliğinin sağlığımıza verdiği zararlar

hava baş

Son yıllarda solunum yolu rahatsızlıkları çok fazla arttı. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda kronik solunum yolu hastalıkları nedeni ile hayatını kaybeden insanlar bile vardır. Peki, hiç düşündünüz mü neden bu kadar fazla alt ve üst solunum yolu hastalıkları görülmektedir?

hava1

Hava kirliliği bugün dünyanın en büyük sorunları arasındadır. Hava kirliliğinin artması ile, üst ve alt solunum yolları hastalıkları artar ve KOAH hastalığı başlar. Yapılan araştırmalarda havası kirli olan yerlerde, insanlar daha erken yaşlarda hayatlarını kaybetmektedir.

hava4

Hava kirliliği, değişkendir. Kurşun ve karbonmonoksit kirlenmesi bir arada da olabilir tek başına da kendini gösterebilir. Korbonmonoksit kirlenmesi, kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Bu nedenle organlar ve dokular yeteri kadar oksijen alamadığından metabolizma yavaşlar ve çeşitli hastalıklara açık hale gelir.

hava2

Kurşun kirliliği olan alanlarda, kan hücrelerinin gelişmesi durabilir. Solunum yollarında ağır tahrişler ve bağışıklık sisteminin çökmesi ile kanser başta pek çok hastalığa maruz kalınır. Üstelik hava içinde oluşan katran, en kuvvetli kanserojendir. Yapılan araştırmalarda havası kirli olan alanlarda büyüyen çocuklarda boy kısalığı ve zayıflık fark edilmiştir. Bebekler, çocuklar, gebe ve yaşlılarda ciddi oranda risk teşkil eden hava kirliliği dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Dolaşım, kalp, böbrek ve karaciğer gibi hastalıkları olan kişiler hava kirliliğine maruz kalmamalıdır.

hava3

Dünyada uzun ve sağlıklı yaşayan insanları incelediğinizde, genelde bol oksijenli ortamlarda yaşayan kişilerdir. Orman, dağ havası alan yerleşim yerlerinde yaşayanlar daha uzun ve sağlıklı olmaktadır. Hava kirliliğine karşı önlemler almak bu nedenle çok gereklidir. Bu önlemlerin başında doğalgaz kullanımını teşvik etmek, soba kullanılıyorsa bacaları ve boruları temizlemek gereklidir. Havayı çok kirleten kaçak ve kalitesiz kömür kullanımına dur demek, kaloriferlerin ve kazanların periyodik bakımlarını yapmak hava kirliliğinin önüne geçer. Araba egzozlarının kirliliğini engellemek için önlem alınmalıdır. Fabrika ve sanayi tesisleri filtrelendirilmiş baca sistemleri kullanırken, ağaç ekimine önem verilmelidir. Tüm Avrupa’da olduğu gibi bisiklet kullanımına alışılmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.