Menu

Hat sanatı nedir ve nasıl yapılır

hat baş

Hat sanatı, çok eski zamanlardan bu yana işaretlerle yapılan kaligrafi yazı sistemidir. Başka bir manada, harfleri farklı şekillerde yaratma sanatı da denilebilir. İslamiyette çok fazla kullanılmıştır. Osmanlı imparatorluğu zamanında, usta çırak ilişkisi ile gelişmiş bir sanattır.

hat1

Matbaanın icadından önce çok önemli olan bu sanat sayesinde kutsal ve bilgi kitapları yazılmıştır. Bugün, İslam hat sanatı, Arap hat sanatı, Japon, Çin gibi her kültürün bir hat sanatı vardır. Dünyada her coğrafyada hemen hemen aynı süreçlerde ortaya çıkmıştır.

hat2

Bugün uygulanan hat sanatı, modern tasarımlar ve soyut tasarımlar ile şekillendiği gibi eski tarz geleneksel uygulaması da yapılmaktadır. yazılar spontandır ve sanatçı o an nasıl isterse o şekilde yapılır. Bu nedenle sanatçının yeteneğinin olması çok önemlidir.

hat3

Hat sanatında en önemli olan şey kalemdir. kalem olarak kamış kullanılmaktadır.  kamışın uç kısmı, yazının kalınlığı veya inceliğine göre maktanın(altlık, taban) üstüne eğik olarak tutulur. Yontularak şekil verilir. Yani her yazı için kamışın ucu şekillenmelidir. Başka yazı türlerinde ağaçtan yapılmış kalın uçlu kalemler kullanılabilir.

hat4

Hat sanatında mürekkep, zamk ile isin karıştırılmasıyla oluşturulur. Kağıtlar önce madeni boyalar ile boyanır, mürekkebin çok emilmemesi için ahar adlı bir madde sürülür.

Son 50 Yorum
  1. Sadik Cevapla
  2. Lale kalegül Cevapla
  3. ali Cevapla
    • Lale kalegül Cevapla
  4. hevin Cevapla
    • sıla Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.