Menu

Hareketsiz yaşam

hareketsiz yaşam

Teknolojinin ilerlemesi ile artık yerimizden hiç kalkmadan banka işlemlerimizi, market alışverişimizi yapıyoruz. Çok yakın mesafelere araba olmadan gitmiyoruz. Böylece hareketsiz bir yaşamın getirdiği tüm rahatsızlıklara karşı açık oluyoruz. Özellikle, şeker, tansiyon, kalp damar hastalıkları, kemik erimesi, kanser, obezite gibi rahatsızlıklar hareketsiz yaşam ile kapımızda bekliyor.

hareketsiz yaşamın getirdikleri

Dünya sağlık örgütü verilerine göre hareketsiz yaşam insan sağlığını ciddi manada tehdit ediyor. Hatta ölüme neden olan risk faktörleri arasında 4. Sırada yer alıyor. Dünyada yaklaşık olarak her yıl 3 milyon insan hareketsiz yaşam nedeni ile hayatını kaybediyor.

obezite

Metropol hayatının bize verdiği farklı imkanlar bizi gittikçe daha da hareketsiz bir yaşama sokuyor. Artık bir arkadaşımıza bir şey sormak istediğimizde yanına yürüyerek gitmiyor mail atıyoruz. Cebimizde ki telefonlar nedeni ile birbirimizi ziyaret etmiyoruz. En yakın noktalara bile araba ile gidiyor, yüksek katlı apartmanlarda asansörlü dairelerde oturuyoruz. Akşam eve girince yemek yiyor ve televizyonun başında hiç hareket etmeden vakit geçiriyoruz.

kalp krizi

Yapılan araştırmalarda hareketsiz yaşam nedeni ile 60 yaş altı pek çok insan hayatını kaybediyor ve 40 yaş sınırında pek çok insan kalp krizi geçiriyor. Göğüs, kolon kanseri, diyabet, kalp hastalıklarının yaklaşık %25-27’si hareketsiz yaşam kaynaklıdır.

spor

Hareketsiz yaşamdan aktif bir yaşama geçmek sanıldığı kadar zor değil. Günlük yaşantınızda yapacağınız ufak değişimler ile hareketli bir yaşama geçebilirsiniz. Çalışırken aralarla verdiğiniz molalarda oturarak değil hareket ederek geçirin. Cep telefonu ile konuşurken odanızda turlayın. Evinizde çocuklarınızla oyunlar oynayabilirsiniz. Hafta sonu tatillerinizde yürüyüş ve bisiklete binmek gibi aktivitelere vakit ayırın. Markete giderken arabanızı kullanmayın. Arkadaşlarınızla daha sık bir araya gelin. Oturma ve dinlenme sürelerini azaltın ve programlayın. Unutmayın, hareketli bir yaşam sizi pek çok hastalıktan koruyacaktır.

One Response
  1. .. Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.