Hapiste yazılan 5 büyük kitap
Menu

Hapiste yazılan 5 büyük kitap

kitaplar

Dünya edebiyatının ve Türk edebiyatının önemli yazarları hayatlarının bazı dönemlerinde hapis yatmışlardır. Bu süreçte sanırız yaratıcılık daha da artmış ve şaheserler yaratmışlardır. İşte hapiste yazılan 5 büyük kitap ve eser ;

cervantes

Cervantes ; Don Kişot ; Cervantes, Osmanlılar zamanında 1575-80 yılları arasında Cezayir’de esir olmuştur. pek çok defa kaçma teşebbüsünde bulunmuş daha sonra yakalanarak dolandırıcılık suçundan tekrar hapis yatmıştır. Bu süre zarfında tek eli olmayan Cervantes dünyanın ilk romanı sayılabilecek olan Don Kişot romanını yazmıştır. Don Kişot o dönemde yazılabilen hem çocuklara hem de büyüklere hitap eden inanılmaz bir hayat dersidir.

oskar wilde

Oscar Wild, De Profundis ; Oskar Wild, eşcinsel bir adamdı. Lord Alfred Douglas’a aşıktı. Bir ilişki içinde olan yazar ve Lord, büyük bir aşk yaşıyordu. Fkat Wild’ın suçlular ile olan ilişkileri nedeniyle hapis cezası alması ile Wild, 1895 yılında Reading hapishanesine gönderilmiştir. Burada,  kaldığı süre içinde Lord Douglas’a 50 bin kelimelik mektuplar yazmıştır. Bu mektuplar Lord’a hiç ulaşmasa da daha sonra bulunmuş ve De Profundis isimli müthiş bir aşk kitabı ortaya çıkmıştır. Etkileyici bir edebiyat eseri olarak bilinir.

nazım hikmet

Nazım Hikmet Ran, Yatar Bursa Kalesinde ; 1938 yılında orduya karşı ayaklanma kışkırtıcılığı yaptığı nedeni ile 28 yıl hapis cezası alan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankara ve Bursa cezaevinde yatmıştır. Bursa cezaevinde yattığı sürede Mavi gözlü dev ve Yatar Bursa Kalesinde eserlerini yazmıştır. Daha sonra af ile cezaevinden çıkmış fakat öldürüleceğini düşünerek Rusya’ya yerleşmiştir. Yaklaşık 12 yıl Türkiye’de hapis yatmıştır ve bu sırada yazdığı eserler birer şaheserdir.

martin luther

Martin Luther King , Birgmingham Hapisanesinden Mektup ; Martin Luther zencilere ayrımcılığı engellemek için çalışan dünyaca ünlü düşünce adamı ve liderdir. Yaptığı protestolar için tutuklanmış ve hapis yatmıştır. Birlik, beraberlik ve özgürlük için hapiste yazdığı mektuplar derlenerek Birgmingham Hapisanesinden Mektup kitabı ortaya çıkmıştır. Özgürlük ve insani yaklaşımı en iyi anlatan kitaplardandır.

erich von

Eric Von Daniken , Yıldızlara Dönüş ; Dünya dışı varlıklar ve dünyamızda açıklanamayan olayları inceleyen arkeolog ve yazar, araştırmacı Daniken, dolandırıcılıktan hapiste yatarken Yıldızlara Dönüş kitabını yazmıştır. Bu kitap dünyada çok meşhurdur. Ufo teorileri ile klasik arkeolojiyi bir arada sunması ile şaşırtıcıdır.
One Response
  1. Ali Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.