Menu

Hangi vitamin hangi besinde bulunurVitaminler hangi besinlerde bulunur
Vücudumuz her gün yeteri kadar vitamin almaz ise, kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Bunun olmaması için de gereken vitaminleri almamız gerekir. Bunun için, hangi besinde hangi vitaminin olduğunu bilmemiz sağlığımız açısından önemlidir.

A vitamini bulunan besinler

Süt, balıkyağı, yumurta sarısı, karaciğerde bulunur. Ayrıca peynir ve tereyağında bulunur. Havuç ve sarı-turuncu renkli sebzelerde A vitamininin asıl maddesi bulunur (alfa karoten). Vücudun mikroplara karşı direncini artırır, büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi için gereklidir.

B vitamini bulunan besinler     

Süt ürünleri, karaciğer, tahıllar ve sebzelerin çoğunda bulunur. Büyüme ve gelişme için gereklidir.

C vitamini bulunan besinler     

Limon, portakal, kavun, karpuz, soğan, çilek, kuşburnu, domates, maydonoz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. Vücudun savunma sistemini arttırıcı etkisi vardır.

D vitamini bulunan besinler

Balık, yumurta, süt ve tereyağında bulunur. Kemiklerin, dişlerin gelişmesini ve sağlam olmasını sağlar. Etkinliğini göstermesi güneş ışığına da bağlıdır. İnce bağırsaklarda, kalsiyumun emilmesine yardımcı olur.

E vitamini bulunan besinler

Yeşil bitkiler, et, süt ve tahıllarda bulunur. Antioksidan etkilidir.

K vitamini bulunan besinler

Yeşil yapraklı bitkiler, mısır, muz, çilek, şeftali ve domateste bolca bulunur.

B-1 vitamini bulunan besinler 

Buğday, pirinç, yulaf, mısır, darı, çavdar kısacası tahıl ürünlerinde bolca bulunur. Ayrıca mantar ve bira mayasında bulunur.

B-2 vitamini bulunan besinler

Bira mayası, süt, peynir, yoğurt, badem, tavuk, sığır eti, buğday, açık yeşil sebze ve böbrekte bulunur. Vitamin eksikliği sonucu dilde kızarıklık, gözde kaşıntı, ağız ve dudak çevresinde kızarma, saçların dökülmesi gibi sonuçlar çıkar.

B-3 vitamini bulunan besinler

Sığır eti brokoli, karnabahar, havuç, peynir, mısır unu, yumurta, balık, süt, patates ve domatestedir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

B-5 vitamini bulunan besinler

Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye ve tüm tahıllarda bulunur. Vücudumuzda eksikliğini hissettiğimizde kan şekerinin düşmesi, ellerde terleme ve kalp çarpıntısına neden olur.

B-6 vitamini bulunan besinler

Muz, avokado, tavuk eti, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç yumurta, balık ve bütün hububatta bulunur. Süt, peynir, yoğurt ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur.

B-12 vitamini bulunan besinler

Karaciğer, et ve yumurtada bolca bulunur.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Alev Görücü
  • Furkan
 3. Kevser
 4. Filiz
 5. buse
 6. Anonim
 7. Ülkü İrem
  • Anonim
   • Anonim
  • Anonim
  • Almila
 8. Alara

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.