Hammurabi yasaları
Menu

Hammurabi yasaları

hammurabi baş

Tarihte bilinen en eski hukuk kanunları, Hammurabi kanunları diye geçmektedir. MÖ. 2000 yılında yazıldıkları düşünülmektedir. Babil hükümdarı Hammurabi tarafından eski Sümer ve Lipitastar yasalarının yeni farklı bir revize edilmesiyle ortaya çıkmıştır.

ham1

Akad dilinde ve çivi yazısı ile yazılan kanunlar, ticaret, aile ve ceza hukukuna ait 282 madde içermektedir. Mezopotamya’da sıklıkla kullanılan ve eskiyerek yararlı olmayan kanunların yeni uyarlamasıdır. Hammurabi kanunlarında, Babil toplumuna ait sınıflar arasında düzenlemeler dikkat çekicidir. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur.

ham2

Hammurabi kanunlarında ; Awelum denilen ve her türlü imtiyaza sahip soylular ve yöneticiler sınıfına yasal özerklikler verilmektedir. Mushkenum senilen orta sınıf ise yurttaş olarak kabul edilir. Sınırlı hakları vardır ama mülkiyet edinebilirler. Wardum denilen bir savaş sırasında köleleştirilen veya borcu nedeni ile köle olan sınıfsa hiç hakları yoktur.

ham3

Hammurabi kanunlarında kısasa kısas vardır. Fakat bu sadece kölelere uygulanır. Hırsızlık, saray ve tapınak soyma, köle çalma, zina yapma ölüm ile cezalandırılır. Tek eşli bir aile hayatı gözetilir. Miras hukuku vardır. Yasaların neredeyse tamamı, toprak sahipleri, rahipler, tüccarlar ve soyluların hakları için düzenlenmiştir.

ham4
2 Comments
  1. isik Cevapla
  2. şamil Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.